Nowatorski zabieg szansą dla chorych na raka żołądka

Pierwszy w Europie Środkowej zabieg PIPAC czyli dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem, wykonany 10 maja w Bydgoszczy przyniósł całkowite powodzenie - chora z rozsianym nowotworem żołądka pozbyła się wszystkich przerzutów, zaś guz główny usunięto, co oznacza szansę na wyzdrowienie.

Zdjęcie

Nowatorski zabieg wykonany w Bydgoszczy szansą dla chorych na raka żołądka /© Glowimages
Nowatorski zabieg wykonany w Bydgoszczy szansą dla chorych na raka żołądka
/© Glowimages

Zabieg wykonał zespół pod kierownictwem prof. dr. Wojciecha Zegarskiego w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Lekarze zastosowali PIPAC, który jest zabiegiem laparoskopowym. Podczas niego choremu podawana jest chemioterapia w postaci tzw. burzy śnieżnej wprost do jamy otrzewnowej. Zabieg wykonano u dwóch osób; gorzej rokująca była pacjentka, której ze względu na przerzuty raka żołądka całkowicie usunięto już narządy rodne. Jak się okazało, po dwóch miesiącach od zabiegu całkowicie zniknęły u tejże pacjentki wszystkie ogniska przerzutów w jamie brzusznej. Wówczas zespół medyczny zdecydował się na resekcję żołądka i zastosowanie podtrzymującej chemioterapii. Pacjentka ma szansę na całkowite wyzdrowienie. Zabiegi PIPAC będą obecnie stale przeprowadzane w Bydgoszczy.

Reklama

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Innowacje - Wiadomości

Więcej na temat:zabiegi

Zobacz również

  • Pandemia przyspieszyła polską cyfryzację

    Pandemia COVID-19 i wprowadzony z nią lockdown, zmusiły polskie firmy do pracy na zasadach, które przed marcem tego roku były nie do pomyślenia. W przeważającej części z korzyścią dla konsumenta.... więcej