Czy polscy kierowcy jeszcze zapłaczą?

W sobotę resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji ws. kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących ok. 53 proc. kapitału zakładowego - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w prasie.

Według ogłoszenia, zaproszenie skierowane jest do wszystkich podmiotów, w tym główne do tych, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej.

Inwestorom, którzy zgłoszą zainteresowanie kupnem akcji Grupy Lotos od 15 grudnia br. do 31 stycznia 2011 roku, ma być udostępnione memorandum informacyjne. Będzie ono zawierało podstawowe informacje o sytuacji prawno-ekonomicznej spółki oraz wymagania, jakie musi spełnić odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji. Inwestorzy, którzy odbiorą memorandum będą mieli czas do 4 lutego 2011 r. na składanie pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji.

Reklama

Przedmiotem negocjacji ma być głównie cena za zbywany pakiet akcji oraz "struktura transakcji zapewniająca zbycie przez Skarb Państwa wszystkich sprzedawanych akcji". Negocjacje będą również dotyczyły zobowiązań inwestycyjnych, w zakresie ochrony środowiska i interesów pracowniczych. Mają one zagwarantować spółce rozwój w długim okresie oraz zachować jej trwałą rentowność i konkurencyjność na rynku.

Minister skarbu ma podjąć decyzję o rozpatrzeniu złożonych odpowiedzi przez inwestorów do 18 lutego 2011 roku. Sprzedaż akcji Grupy Lotos musi zatwierdzić rząd.

Skarb Państwa chce sprzedać w międzynarodowym przetargu 53 proc. akcji Grupy Lotos.

Pod koniec września minister Grad informował, że przedmiotem negocjacji z inwestorami oprócz ceny ma być m.in. pakiet inwestycyjny zabezpieczający funkcjonowanie spółki. Możliwość prywatyzacji Grupy Lotos ma gwarantować zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy niż 50 proc.

Grupa na sprzedaż?

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki; jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową sektora paliwowego, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

W piątek po podpisaniu umowy gazowej wicepremier Rosji Igor Sieczin poinformował, że rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ew. prywatyzacji polskich firm paliwowych. Podkreślił, że istnieje "konkretne zainteresowanie" zwiększenia współpracy w dziedzinie dostaw i przetwórstwa ropy naftowej i że Rosja jest zadowolona z bieżącej współpracy z Polską w tym obszarze.

"Istnieje również plan polskich władz co do prywatyzacji kilku spółek ropy naftowej.

Przyszły inwestor musi pokazać, w jaki sposób chce zapewnić spółce dostęp do surowców. Powinien on również utrzymać założenia inwestycyjne, zawarte w Programie 10+. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos S.A. w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii, do 2012 r. spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.

OPINIA - INTERIA.PL

Akcje Grupy Lotos może kupić Orlen, PGNiG czy inne spółki Skarbu Państwa. My jednak ostrzegamy, że ten scenariusz nie jest dobry dla przeciętnego kierowcy. Połączenie Orlenu i Lotosu wymagałoby zgody Komisji Europejskiej ze względu na uzyskanie dominującej pozycji na rynku paliwowym. Do Lotosu powinien wejść inwestor branżowy, z dostępem do złóż i zapewniający mu

bezpieczeństwo energetyczne na przyszłość. Nam potrzeba mocnego partnera wnoszącego perspektywy dla grupy oraz konkurencję w postaci niższych cen na stacjach.

mb

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »