FX i FI w czwartek oczekują na decyzję EBC

Zdaniem dilerów, w czwartek decydujący wpływ na rynki będzie miała decyzja EBC o stopach procentowych i wypowiedzi na konferencji po zakończeniu posiedzenia. Złoty nie zareagował na pozostawienie przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Zdaniem dilerów, w czwartek decydujący wpływ na rynki będzie miała decyzja EBC o stopach procentowych i wypowiedzi na konferencji po zakończeniu posiedzenia. Złoty nie zareagował na pozostawienie przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

- Dzisiaj sytuacja na rynku wyglądała stabilnie. Rynki walutowe czekają na wyniki posiedzenia EBC oraz dane makro z USA, które będą publikowane pod koniec tygodnia, czyli wskaźnik ISM i payrolle - powiedział Adrian Żylak, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

- Rynek spodziewa się obniżki stóp przez EBC. Panuje także oczekiwanie, że zastosowane zostaną niestandardowe środki, takie jak nowe LTRO. Moim zdaniem jednak do tego nie dojdzie i oceniam, że po konferencji szefa EBC złoty może się osłabić - dodał.

W czwartek o godz. 13.45 EBC ogłosi decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Również w czwartek w USA zostanie opublikowany wskaźnik ISM poza przemysłem za czerwiec. W piątek w USA zostaną podane dane o liczbie nowych miejsc pracy i stopie bezrobocia w czerwcu.

Reklama

- Złoty nie zareagował na decyzję RPP. Wyniki PMI, które dzisiaj opublikowano w ciągu dnia miały wpływ na EUROUSD, nie było to jednak znaczące ruchy - powiedział Żylak.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł na koniec czerwca 2012 r. 46,4 pkt. wobec 46,0 pkt. w maju. Analitycy szacowali wartość indeksu na 46,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 2012 r. 47,1 pkt. wobec 46,7 pkt. w maju - podano w końcowych wyliczeniach. Analitycy wstępnie szacowali wartość wskaźnika na 46,8 pkt.

- - - - - -

- Znajdujemy się obecnie niżej niż byliśmy na otwarciu. Jutro apetyt na ryzyko będzie zależał od decyzji EBC. Oczekiwania są na 25 pb obniżki. Jeżeli obniżka byłaby większa, sentyment na obligacjach poprawi się. Gdyby jej nie było, a komentarz nie wskazywałby na szansę na uruchomienie LTRO, oczekiwałbym odwrotu od ryzyka - powiedział Tomasz Sikora, diler SPW z DZ Banku.

- Jest zainteresowanie ze strony zagranicy, jutro na aukcji sprzedawane są papiery z sektora krzywej, który cieszy się ostatnio dużym powodzeniem. Moim zdaniem, aukcja będzie przebiegać bez niespodzianek, ale nie będzie miała raczej wpływu na ceny - dodał.

Na czwartkowej aukcji zamiany resort finansów zaoferuje obligacje PS0417 i DS1021 w zamian za OK0712 i OK1012.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,75 proc. w skali rocznej.

Z opublikowanego w środę komunikatu po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wynika, że inflacja, po przejściowym wzroście w III kw. br., powinna się stopniowo obniżać i w 2013 r. będzie zbliżona do celu inflacyjnego NBP, co uzasadnia pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Rada zastrzega, że gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu, możliwe jest dalsze dostosowanie polityki pieniężnej.

          środa   środa  wtorek
          17.00    9.35   16.25
EUR/PLN  4,2150  4,1925  4,1959
USD/PLN  3,3680  3,3292  3,3350
EUR/USD  1,2514  1,2592  1,2579
OK0714     4,59    4,54    4,55
PS0417     4,73    4,68    4,68
DS1021     5,12    5,10    5,11

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe | czwartek | stopa procentowa | decyzja | oczekiwania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »