Nowy straszak na dłużników

Nawet o 70 procent spadła liczba dłużników w spółdzielniach mieszkaniowych, które współpracują z Krajowym Rejestrem Długów - informuje "Życie Warszawy".

Działający od pięciu lat KRD opracował pierwszy raport dotyczący współpracy ze stołecznymi spółdzielniami mieszkaniowymi i TBS-ami. Wynika z niego, że dzięki takiej współpracy można odzyskać nawet 60 proc. niezapłaconych czynszów.

Figurowanie w KRD lub innym biurze informacji gospodarczej może oznaczać dla mieszkańca duże kłopoty. Bank może odmówić mu udzielenia kredytu, właściciel nie wynajmie mu lokalu, diler nie sprzeda auta na raty.

-Efekt współpracy z KRD był piorunujący - przyznaje wiceprezes liczącej 26 tys. członków WSM Elżbieta Tutak. - Jak poinformowaliśmy niesolidnych mieszkańców jednego z osiedli, że zostaną wpisani do KRD, natychmiast zadłużenie z 230 tys. zł spadło do 140 tys. Planujemy objąć taką współpracą całą WSM. - Nawet nie trzeba niesolidnego lokatora wpisywać do tego rejestru - mówi Mateusz Doliński ze spółdzielni Juvenes. - Już sama pieczątka z logo KRD na piśmie z ponagleniem spłaty czynszu sprawiła, że ze 130 zadłużonych lokali zostało nam tylko 30.

Reklama

Rzecznik KRD Andrzej Kulik przyznaje, że współpraca z jego firmą to straszak na nieuczciwych lokatorów. - Tych, którzy nie płacą, bo nie chcą, sądząc, że nic im nie grozi - dodaje.

Długi w lokalach komunalnych w stolicy przekroczyły pod koniec 2007 r. 130 mln zł. Dlaczego ratusz nie współpracuje z KRD- Jak nam powiedziała Joanna Gutowska z Biura Podatków i Egzekucji, nie zezwala na to ustawa. Wynika z niej, że informację gospodarczą mogą udostępniać przedsiębiorcy. A miasto firmą nie jest.

Ale np. Poznań przyjął inną wykładnię prawną. Uznał, że jednostka, która zarządza lokalami, działa jak przedsiębiorstwo. I poznański Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podpisał współpracę z KRD.

Jak się dowiedzieliśmy, trwają prace nad nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. Ma się w niej znaleźć zapis o możliwości współpracy z KRD i podobnymi firmami, także samorządami.

PAP/Życie Warszawy
Dowiedz się więcej na temat: "Życie Warszawy" | 'Życie Warszawy' | straszak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »