Rewolucja w formach zatrudnienia

Pracodawcy coraz częściej korzystają z elastycznych form zatrudnienia. Wiąże się to jednak z pewnymi kłopotami. Z nietypową pracą mamy do czynienia wówczas, gdy powstają całkowicie nowe formy pracy (jak np. zatrudnienie tymczasowe) lub jest to praca na czas określony czy w niepełnym wymiarze.

Definicja ta wynika z przepisów unijnych, gdyż według prawa Unii Europejskiej tylko umowa zawarta na czas określony jest typową umową o pracę. Pozostałe zaś są nietypowe. W istocie więc do form nietypowych zalicza się takie, których konstrukcja niczym się nie różni od formy typowej.

Niepełny wymiar czasu pracy

Praca w niepełnym wymiarze godzin pozwala dostosować czas pracy do potrzeb i możliwości pracownika, z drugiej strony do zapotrzebowania na pracę ze strony pracodawcy. Ponadto pracownik pracujący w niepełnym wymiarze etatu nie może być traktowany gorzej niż pracownik pełnoetatowy, pomimo że jego wynagrodzenie może podlegać proporcjonalnemu do części etatu uszczupleniu.

Reklama

Według "Gazety Prawnej", proporcjonalność wymiaru urlopu nie ma wpływu na faktyczny czas wypoczynku, który nie odbiega od tego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na cały etat. Urlop na żądanie również powinien być udzielna w dniach, a nie godzinach. Kolejnym problemem pracy w niepełnym wymiarze godzin jest sposób wyznaczania wymiaru czasu pracy, powyżej którego płaca jest płatna jak przy nadgodzinach.

Praca weekendowa

Praca weekendowa oraz praca w skróconym tygodniu pracy to klasyczny formy pracy nietypowej. Pracownik musi wcześniej złożyć wniosek o możliwość zastosowania takich form zatrudnienia. Pracodawca, który w umowie o pracę uwzględnił fakt, że będzie to stosunek pracy w wymiarze weekendowym, będzie komfortowej sytuacji, a potrzeba składania wniosku zostanie zaspokojona.

Telepraca

Mimo, że telepraca staje się coraz popularniejsza formą zatrudnienia, ustawodawca nie określił jeszcze jej reguł. Nie jest jednak przez to formą zabronioną przez kodeks pracy. Praca odbywa się poza siedzibą pracodawcy. W związku z tym powstają problemy w sferze uregulowania przepisów BHP, a także problemem staje się kontrola wykonywanej pracy. Będąc w domu pracodawca nie może stwierdzić, czy pracownik pracuje czy też jest chory, a także nie jest możliwa weryfikacja jego czasu pracy.

DLA KOGO PRACA W DOMU NAJLEPSZA

Poza pracownicze formy zatrudnienia

Coraz więcej prac jest wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych ze względu na ich specjalistyczny charakter. Niemożliwa jest wówczas kontrola pracownika, sztywny czas pracy czy samo stanowisko pracy. W tym przypadku nie obowiązuje zasada domniemania pracy i trzeba udowodnić, że pracownik wykonuje pracę w zatrudnieniu pracowniczym.

Czas przerywany

Kodeks pracy swoimi przepisami reguluje czas pracy, ale warunki jego stosowania są bardzo restrykcyjne (wymagana jest regulacja w układzie zbiorowym pracy, a przerwa musi być płatna). Można więc powiedzieć, że polskie ustawodawstwo jako regułę przyjmuje nieprzerwany czas pracy. Jest to spora niedogodność dla pracodawcy ze względu na finansowe obciążenie na skutek opłacania przerw w wykonywaniu pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rewolucja | pracodawcy | czas pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »