Rekordowy początek roku w mieszkaniówce

W pierwszym kwartale oddano do użytkowania prawie 45 tysięcy mieszkań. To najlepszy pod tym względem początek roku niemal dwudziestu lat. Szybko rosnące liczby rozpoczętych budów oraz wydanych zezwoleń na budowę wskazują, że to nie koniec rekordów na rynku mieszkaniowym.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych trzech miesiącach obecnego roku do użytkowania oddano 44 908 mieszkań, czyli o 10,6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Tak dużej liczby lokali oddanych w pierwszym kwartale roku nie notowano co najmniej od 2000 r., a więc odkąd GUS podaje dane w tym układzie. W pierwszym kwartale 2009 r., czyli u schyłku poprzedniego boomu na rynku nieruchomości, oddano 41,5 mieszkań, z czego 18 tys., czyli 43 proc. stanowiły lokale wybudowane przez deweloperów, przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Obecnie tego typu mieszkań oddano 24 898, czyli 12,1 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017 r., a ich udział całkowitej liczbie lokali oddanych do użytkowania przekroczył 55 proc.

Reklama

Mieszkania spółdzielcze i komunalne wyhamowały

Z wysoką aktywnością deweloperów i inwestorów indywidualnych wciąż kontrastują wyniki pozostałych form budownictwa. Spółdzielnie mieszkaniowe oddały do użytkowania zaledwie 491 mieszkań, o prawie 14 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei lokali komunalnych oddano tylko 143, co oznacza spadek aż o 38 proc. Ponad dwukrotnie więcej oddano mieszkań w ramach społecznego budownictwa czynszowego, ale było to jedynie 405 lokali w skali całego kraju.

Nowe inwestycje zdominowane przez deweloperów

Liczba rozpoczętych w pierwszym kwartale budów inwestycji mieszkaniowych wyniosła niemal 48 tys. i była wyższa niż przed rokiem o 8,5 proc. W tym przypadku dominowali deweloperzy, z liczbą budów przekraczającą 30,7 tys. lokali. Oznacza to wzrost aż o jedną trzecią, wobec 23,1 tys. w pierwszych trzech miesiącach 2017 r.

Czy ceny mieszkań wzrosną?

Bardzo duża dynamika rozpoczynanych budów, utrzymująca się drugi rok z rzędu mimo wysokiej bazy odniesienia (w ubiegłym roku ich liczba zwiększyła się o niemal 41 proc.), każe spodziewać się kontynuacji dobrej passy na rynku nieruchomości i prawdopodobnie kolejnych rekordowych wyników, bo chętnych do kupowania lokali także raczej nie zabraknie. Jednocześnie znacząca aktywność deweloperów powinna łagodzić presję na zwyżkę cen mieszkań, ograniczając ją mimo widocznego już wyraźnego wzrostu kosztów budowy.

Deweloperzy uzyskali pozwolenia lub dokonali zgłoszeń projektów budowlanych na prawie 44 tys. lokali, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż w pierwszym kwartale 2017 r., co pozwala prognozować dobrą koniunkturę również w perspektywie kolejnych dwóch-trzech lat.

Jakub Nieckarz, prezes PROPERTY VALUE INVESTMENTS

Opr. KM

Pobierz darmowy: PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: początki | rekordowe | budownictwo mieszkaniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »