Strefa dzienna (cz. 3): Kuchenne style

Styl kuchni powinien odpowiadać naszemu temperamentowi i osobowości. Powinien również harmonizować ze stylem całego domu. Jeśli bowiem jego aranżacja została zaplanowana w stylu rustykalnym, to nowoczesna kuchnia w stylu high-tech będzie co najmniej dziwić gości odwiedzających nasz dom.

Aby kuchnia nie odbiegała charakterem od reszty domu, warto dopasować ją do projektu aranżacji kondygnacji, na której się znajduje. Dlatego też na etapie budowy domu należy zastanowić się, jaki styl najbardziej nam się podoba i w jakim wnętrzu czujemy się najlepiej. Warto uwzględnić przy tym opinię całej rodziny, aby każdy z jej członków czuł się dobrze w zaprojektowanych wnętrzach. Aby podjąć właściwą decyzję warto bliżej przejrzeć się możliwościom: stylowi klasycznemu, nowoczesnemu i rustykalnemu.

Styl klasyczny

Jest rozpoznawalny, uniwersalny i ponadczasowy. Tradycyjne wzornictwo, pomimo iż od lat wznawiane, stale jest aktualne. We współczesnych kuchniach klasycznych widać dbałość o jakość materiałów, bezpieczeństwo i wygodę użytkownika.

Reklama

Klasyczna kuchnia ma swoje zalety. Charakterystyczne są dla niej naturalne materiały, kasetonowe fronty, przeszklenia, tradycyjne motywy ozdobne. Meble w kuchni klasycznej powinny być wykonane z litego drewna, a sprzęt AGD, jeśli nie jest zabudowany, mieć charakterystyczną, tradycyjną linię wzorniczą. Polecane kolory to stonowane, naturalne barwy różnych odmian drewna.

Stosowane dodatki, takie jak kafle i zasłony, są często stylizowane, bogato zdobione, w geometryczne wzory. Użyte relingi i uchwyty do szafek są z mosiądzu lub chromu i satyny. Ich kształt i wzornictwo wpasowują się w charakter całego wnętrza.

Kuchnia klasyczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie tradycję, które nie planują zmian w ciągu najbliższych kilku lat. Pomimo upływu czasu i zmian w trendach wzorniczych, klasyka nie wychodzi z mody.

Styl nowoczesny

Charakterystyczne są tutaj proste, geometryczne formy zabudowy. Meble są zazwyczaj bardzo oszczędne w formie, ich fronty wykonane są z drewna o wyraźnej fakturze słoi, często z egzotycznych gatunków, lub z lakierowanej pleksi. Uchwyty i relingi są często ze stali nierdzewnej lub schowane we frontach mebli. Nowoczesne formy charakteryzują się oszczędnością w ilości szafek i kładą nacisk na zaznaczenie linii poziomej zabudowy.

Styliści często proponują połączenie dwóch kolorów frontów i dodatki ze stali i szkła. Zabudowany sprzęt AGD ma nowoczesne wzornictwo i wkomponowuje się w charakter całego wnętrza. Dodatki i elementy wykończeniowe są proste i najczęściej w stonowanych kolorach, choć bywają również rozwiązania bardzo odważne kolorystycznie - np. czerwone.

Dobór kolorystyki mebli, ścian i dodatków jest sprawą bardzo indywidualną. Kuchnie nowoczesne wtapiają się często w część większej, otwartej przestrzeni. Na wnętrza nowoczesne zazwyczaj decydują się osoby młode, otwarte, preferujące nowości rynkowe.

Styl rustykalny

Ten styl jest dobrym rozwiązaniem dla domu z ogrodem, w którym wielkość kuchni nie zaburzy proporcji powierzchni całego domu. Charakterystyczne wzornictwo stylu rustykalnego osadzone jest w tradycji wiejskiego dworku, zdarzają się też realizacje czerpiące ze stylu wiejskich domów wybrzeża Morza Śródziemnego. Wspólną cechą ich wszystkich są nawiązania do natury - roślinne i zwierzęce motywy na elementach wykończeniowych (kafle, obrazy), naturalne materiały czy bibeloty z przeszłością.

Meble w kuchni rustykalnej często nie pochodzą z kolekcji znanych i renomowanych firm, które oczywiście posiadają w swojej ofercie takie propozycje, jednak ciekawe efekty można osiągnąć również dzięki pomysłowości i inwencji projektanta. Stosowanym rozwiązaniem są szafki murowane, czasami z otwartymi półkami lub zamknięte stylizowanymi frontami, czasami ażurowymi lub zasłonką pasującą do wystroju okna czy obrusu.

Stosowane dodatki, takie jak uchwyty i relingi, wykonane są z mosiądzu lub z malowanej porcelany. Kolorystyka takich kuchni jest bardziej zróżnicowana - od kolorów naturalnego drewna, przez ich barwienie lub postarzanie, po nasycone barwy zieleni i odcienie niebieskiego. Blaty mogą być wykonane z kafli, terakoty lub drewna, czasami część przygotowawcza zostaje pokryta mosiężną płytą, która pasuje do innych dodatków.

Kuchnie rustykalne są odpowiednie dla osób przywiązanych do przedmiotów z przeszłością, ceniących ciepłe i przytulne wnętrza.

Archipelag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »