Niemcy: Koalicja zwiększy świadczenia dla obywateli przed wyborami

Współtworzona przez chadeków i liberałów niemiecka koalicja rządowa uzgodniła w poniedziałek, że w przyszłym roku wprowadzi dodatkowe świadczenia finansowe dla obywateli w łącznej kwocie ponad 3 mld euro, co opozycja uznała za zagrywkę przedwyborczą.

Od 1 sierpnia 2013 roku rodzice, którzy nie umieszczają swych małych dzieci w żłobkach, mają otrzymywać od państwa specjalny zasiłek. Początkowo będzie to 100 euro miesięcznie na dziecko w drugim roku życia, od 2014 roku taka sama kwota na dziecko w trzecim roku życia, a od 1 sierpnia 2014 roku po 150 euro na wszystkie dzieci w tych kategoriach wiekowych.

Premia ta jest krytykowana jako sposób na zniechęcenie kobiet do podejmowania działalności zawodowej. Wymóg jej wprowadzenia włączyła w 2009 roku do umowy koalicyjnej bawarska CSU, na co kierowana przez kanclerz Angelę Merkel CDU i liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) przystały raczej niechętnie.

Reklama

Natomiast z inicjatywy liberałów zostanie w 2013 roku zniesiona po dziewięcioletnim obowiązywaniu opłata za wizyty w przychodniach lekarskich i stomatologicznych. Opłata ta miała w założeniu zniechęcić pacjentów do zbędnych wizyt u lekarzy, ale ci ostatni skarżyli się, że nałożono na nich dodatkowe biurokratyczne obciążenie. W ten sposób obywatele zaoszczędzą około 2 mld euro rocznie.

Ponadto emerytury osób, które mimo 40 lat składkowych i dodatkowego prywatnego ubezpieczenia nie zdołały sobie zapewnić wystarczającego zabezpieczenia na starość, zostaną dofinansowane z budżetu państwa. Według koalicji chodzi tu o niewielkie kwoty, rzędu 10 do 15 euro, które dostosują emerytury do poziomu świadczenia zapewniającego minimum socjalne - czyli średnio 688 euro.

Rozwiązania te rząd ma zatwierdzić już w środę, by Bundestag mógł się nimi zająć pod koniec bieżącego tygodnia.

Peer Steinbrueck, kandydat opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu nazwał decyzje koalicji "rozdzielaniem prezentów wyborczych". Według niemieckiej centrali związkowej DGB, drobne dofinansowanie minimalnych emerytur to cynizm.

Zarówno SPD, jak i będący ich potencjalnym partnerem koalicyjnym Zieloni chcą zaskarżyć nowe zasiłki dla rodziców w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym lub też znieść je natychmiast po swym ewentualnym zwycięstwie wyborczym.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | euro | obywatelstwo | koalicja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »