Czy małe firmy i mikroprzedsiębiorcy przyspieszą?

Małe firmy, zaliczane do sektora MSP oraz mikroprzedsiębiorcy to w Polsce już prawie 2-milionowa grupa, odpowiadająca za niemal 40 proc. PKB . Wielu z nich boryka się z trudnościami związanymi z brakiem dostępu do zewnętrznego finansowania potrzebnego na rozwój. Problemy te w pewnym stopniu może pomóc zniwelować kolejna transza unijnych dofinansowań, które ruszyły z końcem 2016 roku. Również banki coraz chętniej oferują szybki dostęp do pieniędzy z przeznaczeniem na inwestycje, także najmniejszym podmiotom na rynku.

Pod koniec 2016 r. uruchomiono preferencyjne finansowanie dla firm z programów Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W większości z nich, firmy małe i mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać z unijnego wsparcia na tych samych zasadach, co podmioty średniej wielkości. Nie jest to bez znaczenia, wziąwszy pod uwagę, że małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa odpowiadają za ok. 40 proc. PKB i zatrudniają ponad połowę pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw .

Pozyskanie zewnętrznego finansowania, to jednak wciąż dość trudne zadanie dla niewielkich podmiotów. Z raportu Deutsche Banku "Polskie firmy w obliczu wyzwań - plany, rozwój, finansowanie" wynika, że aż 16 proc. firm o rocznych obrotach do 10 milionów euro ma dużą potrzebę zdobycia dodatkowych pieniędzy. Z kolei, jak pokazał raport Deutsche Banku "Wolne zawody w Polsce. Portret Profesjonalisty 2016", w przypadku jeszcze mniejszych podmiotów - zatrudniających mniej niż 10 osób i generujących roczne obroty w wysokości do 2 milionów euro, w tym profesjonalistów, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, zdecydowana większość finansuje swoje inwestycje ze środków własnych. Może się to jednak zmienić w obliczu nowych rozwiązań oferowanych m.in. przez Unię Europejską.

Reklama

Dotacja czy kredyt?

Firmy, bez względu na ich wielkość, mogą już teraz skorzystać ze wsparcia Funduszy Europejskich. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, łączna wartość dostępnych środków przeznaczonych na finansowanie przedsiębiorców w ramach programów UE, to ponad 2 miliardy złotych.

Dotacje unijne stawiają przede wszystkim na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw. Można zatem skorzystać z wybranych programów, bądź to krajowych, np. Inteligentny Rozwój czy Polska Wschodnia lub regionalnych, realizowanych w poszczególnych województwach, o ile tylko ma się nowatorski pomysł. Pomoc unijna obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z badaniami. Określone programy pomagają w finansowaniu poszczególnych elementów wdrażania innowacji w firmie: od projektu badawczego, przez infrastrukturę do badań, aż po realizację gotowych już rozwiązań.

Warto jednak podkreślić, że dotacje nie są jedyną opcją, z jakiej mogą skorzystać przedsiębiorcy.

- Teraz szerzej niż w poprzedniej perspektywie UE wykorzystywane jest wsparcie pozadotacyjne, czyli np. programy zapewniające dodatkowe gwarancje pod zabezpieczenie kredytów takie jak gwarancje de minimis czy portfelowa linia gwarancyjna z regwarancją w ramach programu COSME - mówi Paweł Sienkiewicz, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Deutsche Bank. Jedną z form wsparcia dotacyjnego jest również kredyt inwestycyjny oferowany przez Deutsche Bank i przygotowany we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W porównaniu ze standardową ofertą jest on udzielany na preferencyjnych warunkach obejmujących niższe stawki oprocentowania - dodaje Paweł Sienkiewicz.

Jeśli nie Unia, to co?

Choć wachlarz unijnego wsparcia jest bardzo szeroki, warto podkreślić, że zarówno dotacje, jak i np. premia technologiczna mogą trafić tylko do firm, które intensywnie zaangażują się w działalność badawczą bądź wdrażanie nowych technologii. Jednak jak wskazują badania Deutsche Banku, szczególnie właściciele najmniejszych, często jednoosobowych przedsiębiorstw mają także inne, bardziej przyziemne potrzeby finansowe. Co piąty przedstawiciel wolnego zawodu ma w planach wyposażenie swojego biura bądź gabinetu, a co szósty w najbliższym czasie zakupi służbowy samochód.

W obecnej sytuacji na rynku kredytowym, warta rozważenia jest możliwość skorzystania z kredytu inwestycyjnego. Jest to rozwiązanie dla firm, które potrzebują środków na finansowanie lub refinansowanie dowolnego celu związanego ze swoją działalnością. - Warto przy tym rozpatrzeć różne możliwości, jak choćby kredyty zabezpieczane hipoteką. Jest to korzystny wariant dla przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości i dzięki temu mogą pozwolić sobie na wyższą kwotę kredytu - w naszym przypadku nawet do 4 mln zł z finansowaniem do 15 lat, tym samym uwalniając zamrożony w nieruchomości kapitał - mówi Sienkiewicz. - Z naszych doświadczeń we współpracy z przedstawicielami wolnych zawodów, wynika, że pieniądze z kredytów często przeznaczają oni na inwestycję w specjalistyczny sprzęt, zmianę lokalu, w którym prowadzona jest działalność, a nawet spłatę innych zobowiązań kredytowych czy już poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Jak podkreśla ekspert Deutsche Bank, wsparcie rozwoju najmniejszych polskich firm to jeden z priorytetów sektora bankowego. - Mikroprzedsiębiorcy, w tym profesjonaliści wykonujący wolne zawody to niezwykle istotna grupa, która powinna być mocno wspierana przez wszelkie instytucje, także finansowe. Szerszy dostęp do finansowania jest bowiem elementem, który może wyzwolić ogromny potencjał rozwoju, przyczyniając się w długofalowej perspektywie do podniesienia konkurencyjności całej polskiej gospodarki - dodaje Sienkiewicz.

KM

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »