Nadchodzą zmiany w płatności VAT

Zastosowanie split paymentu zgodnie z ustawą będzie dobrowolne. Przy dłuższym łańcuchu dostaw, jeśli znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się podzielić płatność, czyli zastosować split payment, to wówczas może "wymusić" wprowadzenie tego mechanizmu przez innych kontrahentów - mówi Tomasz Pabiański, dyrektor w dziale podatkowo-prawnym PwC.

Monika Krześniak-Sajewicz, Interia: W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. Odbiorca towaru czy usługi zdecyduje, czy zapłacić dostawcy całą kwotę, czy rozdzielić VAT i przelać na odrębny rachunek. Czy to rzeczywiście w praktyce jest dobrowolne?

Tomasz Pabiański, dyrektor w dziale podatkowo-prawnym PwC: - Zastosowanie split paymentu zgodnie z ustawą będzie dobrowolne. Pojawiają się wypowiedzi przedstawicieli MF, że to rozwiązanie może się stać obowiązkowe, ale na razie nie ma to żadnego odzwierciedlenia w aktualnej wersji projektu ustawy, zgodnie z którą mechanizm podzielonej płatności ma być dobrowolny.

Reklama

Co to konkretnie oznacza dla płatników podatku VAT?

- W praktyce oznacza to, że nabywca usługi czy towaru może podzielić płatność dla sprzedawcy na dwie części - kwotę netto i osobno podatek VAT na odrębny rachunek. Dla nabywcy jest to neutralne, ale po stronie dostawcy może pojawić się problem dotyczący płynności, bo nie może swobodnie dysponować kwotą VAT. Może ją jedynie przeznaczyć na zapłatę VAT dla swojego kontrahenta albo zapłacić własne zobowiązanie w VAT. Przy dłuższym łańcuchu dostaw, jeśli znajdzie się ktoś kto zdecyduje się podzielić płatność czyli zastosować split payment, to wówczas może "wymusić" wprowadzenie tego mechanizmu przez innych kontrahentów.

Czy można się spodziewać, że będzie to powszechnie stosowany mechanizm? Czy w ustawie są wystarczające zachęty? Komu się to będzie opłacało?

- W projekcie są zachęty do zastosowania mechanizmu split payment (rezygnacja z odpowiedzialności solidarnej oraz sankcji VAT), ale moim zdaniem są one zbyt słabe. Natomiast jest zasygnalizowane rozwiązanie, którego nie ma w projekcie ustawy, ale może się w przyszłości pojawić czyli powiązanie stosowania split payment z dochowaniem należytej staranności, w przypadku nieświadomego uczestnictwa w tzw. karuzeli VAT-owskiej. Taki mechanizm, to byłaby już konkretna zachęta, bo obecnie organy podatkowe kwestionują także działania tych firm, które nieświadomie handlowały z firmami uczestniczącymi w karuzelach. W obecnej wersji projektu, który jest procedowany w sejmie nie ma jednak takiego zapisu, a jedynie w uzasadnieniu do projektu jest zdanie sugerujące wprowadzenie w przyszłości takiej zależności. Jeśli taki zapis znalazłby się w przepisach, to firmy stosujące spilit payment czułyby się bezpiecznie, co zdecydowanie zachęcałoby je do stosowania podzielonej płatności.

- Spodziewam się, że w branżach tzw. wrażliwych jak np. elektronika, które mają najwięcej problemów z karuzelami, dużo firm zdecyduje się na stosowanie split payment, nawet w oparciu o aktualnie proponowane przepisy przed powiązaniem stosowania tego mechanizmu z zasadą dochowania należytej staranności.

Jak będą funkcjonowały odrębne rachunki na płatności za usługi? Kto będzie dysponentem tej kwoty?

- Po 1 kwietnia 2018 roku banki mają z automatu tworzyć rachunki VAT do wszystkich prowadzonych rachunków rozliczeniowych, prowadzenie takich rachunków, będzie bezpłatne. Z perspektywy płatnika, który chciałby podzielić płatność będzie dedykowana formatka przelewu, potencjalnie na podobnej zasadzie jak teraz działają inne dedykowane przelewy, np. podatkowe. To dostawca monitoruje co się dzieje z pieniędzmi na rachunku VAT, bo zgodnie z prawem są to jego środki i urząd skarbowy nie może sobie ich sam pobrać.

Po jakim czasie kwota VAT z rachunku zostanie "uwolniona"?

- Założenie jest takie, że dostawca pozostaje właścicielem środków zgromadzonych na rachunku VAT, ale nie może nimi swobodnie dysponować. Może nimi zapłacić swoje zobowiązanie podatkowe, ale to może oznaczać miesięczne zamrożenie środków. Podatnik może jednak także zapłacić z rachunku VAT w systemie split payment swojemu dostawcy, co w większości przypadków do pewnego stopnia neutralizować będzie problem z płynnością finansową. Przedsiębiorca może także zawnioskować do lokalnego organu podatkowego o zwolnienie swoich środków z rachunku VAT - powinno nastąpić to w terminie 60 dni, niemniej urząd skarbowy może w pewnych przypadkach odmówić.

Pojawia się sporo głosów ostrzegających, że takie rozwiązanie pogorszy płynność firm, zwłaszcza tych mniejszych. Czy to jest realne zagrożenie?

- Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Projekt daje możliwość zapłaty z rachunku VAT w systemie podzielonej płatności na rzecz dostawcy. Jest to rozwiązanie, które ma na celu i realnie może ograniczyć negatywne konsekwencje split payment w obszarze płynności finansowej. Czy jednak wystarczy w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, których część już teraz balansuje na granicy możliwości samofinansowania swojej działalności - to kwestia otwarta. Na pewno warto już teraz zadać sobie pytanie, co może czekać przedsiębiorcę po 1 kwietnia 2018. Co jeśli moi klienci zdecydują się na dzielenie płatności za moje faktury? Czy powinienem sam dzielić płatności dla swoich dostawców? Czy systemowo i organizacyjnie będę w stanie to zrobić?

- Sporo może zależeć od łańcucha dystrybucji, w jakim działa podatnik - podam przykład, jeśli firma sprowadza towary z Niemiec (nie płaci VAT przy nabyciu towaru), a sprzedaje je w kraju. W tym przypadku jeśli polski nabywca dzieli płatność VAT, firmę może czekać wyzwanie w zakresie płynności finansowej w porównaniu z sytuacją obecną. Środki na rachunku VAT będą bowiem praktycznie zamrożone do czasu upływu terminu płatności za zobowiązanie podatkowe - firma nie może wykorzystać ich do zapłaty VAT w systemie split payment swojemu dostawcy, bo VAT na tej transakcji po prostu nie ma.

Rozmawiała Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | podzielona płatność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »