Giełda: typy analityków na 2006 r.

Boryszew, Getin, Polimex i Prokom to najbardziej perspektywiczne spółki giełdowe w nowym roku - wynika z ankiety PB. Wygrały aż cztery spółki, każda z innej branży.

Jak co roku zapytaliśmy 27 analityków giełdowych o ich typy spółek, w które warto inwestować długoterminowo lub spekulacyjnie, i tych, których należałoby unikać. Tym razem w najbardziej prestiżowej kategorii nie było zdecydowanego lidera (rok temu był to Getin). Wygrały aż cztery spółki, każda z innej branży. Ankieta przynosi wiele ciekawych, ale również zaskakujących rozstrzygnięć. W kategorii inwestycji długoterminowych analitycy wymienili łącznie aż 54 spółki. Jest więc z czego wybierać. Specjaliści zalecają unikanie spółek surowcowych (z PKN na czele), które były dotychczas lokomotywami hossy. To może wzbudzać kontrowersje. Nowym królem inwestycji spekulacyjnych jest Bioton, który zdetronizował Netię.

Reklama

Autorytety

W naszej ankiecie coraz większą rolę odgrywają osobowości. Getin z Leszkiem Czarneckim jest już na stałe obecny w zestawieniu - ankietowani doceniają wizję rozwoju i już widoczne efekty budowy holdingu. Dołączają do niego następni. Wreszcie doceniony został Roman Karkosik. Agresywna strategia inwestycyjna kontrolowanego przezeń Boryszewa powinna w tym roku przynosić rezultaty. Warto dodać, że w ankiecie PB obecna jest również druga - spółka Romana Karkosika - Alchemia. To największy awans w rankingu. Jeszcze niedawno nikt nie zwróciłby na nią uwagi. Teraz niewykluczone, że wraz z Boryszewem może trafić do WIG20. Do łask rynku wraca Prokom z prezesem Ryszardem Krauze. Spółka obiecuje osiągnięcie 15-proc. rentowności operacyjnej. Z kolei Polimex dostał głosy za mocne fundamenty, które powinny zaprocentować w czasie oczekiwanego ożywienia w budowlance, której jest liderem. Bioton zdobył najwięcej głosów w kategorii spekulacyjnej, ale jest również wysoko w kategorii kupuj długoterminowo. Warto dodać, że firma jest oczkiem w głowie Ryszarda Krauze. Oczekiwania wobec pierwszej spółki biotechnologicznej na GPW są ogromne. Tu każda informacja może przyczynić się do znacznych wahań kursu. Po inwestycji w SciGen z Singapuru, czas na rynek chiński i rosyjski.

Zmierzch kolosów

PKN Orlen, KGHM, Lotos i PGNiG na czele kategorii unikaj - to duża niespodzianka. Coraz więcej analityków uważa, że hossa surowcowa się kończy i dalszych zysków trzeba szukać gdzie indziej. Należy zaznaczyć, że firmy te znalazły się również w kategoriach kupuj (szczególnie KGHM), głównie ze względu na spodziewaną rekordową dywidendę i ewentualną sprzedaż pakietu Polkomtela. Nie przeważyło to jednak obaw o ryzyko polityczne, zwłaszcza w obliczu możliwych czystek kadrowych na najwyższych szczeblach. Co sprawiło, że PKN, którego analitycy chwalą za wiarygodny zarząd, został liderem niechlubnej kategorii? Już odpowiadamy: brak własnego dostępu do złóż ropy. Analitycy radzą też unikać Elektrimu, Capital Partners, Fonu i WSiP, który rozczarował najbardziej. Jeszcze rok temu był w czołówce najbardziej perspektywicznych akcji.

Sebastian Gawłowski, MZ, KZ

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: analitycy | typy | spółki giełdowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »