1,5 mln młodych emerytów

100 tys. firm zrezygnowało w ub.r. z zatrudnienia nowych pracowników ze względu na wysokie koszty pracy. Skąd one się biorą? 1,5 mln Polaków korzysta z wcześniejszej emerytury, a łącznie emerytów i rencistów mamy ok. 10 mln. Na ich utrzymanie z budżetu idzie 20 mld zł. Ktoś musi te pieniądze najpierw do państwowej kasy wpłacić.

Spór o to, co bardziej ogranicza przedsiębiorczość: podatki, czy koszty pracy toczy się od dawna, zwykle jednak głos w tej sprawie zabierają teoretycy - ekonomiści i politycy. Ministerstwo Pracy postanowiło zapytać samych zainteresowanych, czyli przedstawicieli firm. W drugiej połowie ubiegłego roku resort przeprowadził ankietę wśród małych i średnich przedsiębiorstw, pytając o największe bariery ograniczające ich działalność. Odpowiedź była jednoznaczna: podatki. 40 proc. ankietowanych uznało nadmierny fiskalizm za główną przeszkodę w rozwoju przedsiębiorczości. Koszty pracy znalazły się dopiero na ósmy miejscu.

Reklama

ZUS i podatki - jeden diabeł

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" uważa, że to co prezentuje resort pracy to dzielenie włosa na czworo.

"Z badań przeprowadzanych przez PKPP wynika, że pozapłacowe koszty pracy uważane są za podstawową barierę rozwoju przedsiębiorstw, dla który nie jest istotne, czy są to podatki, czy składka na ZUS" - ocenił Jeremi Mordasewicz, podczas spotkania z posłami z sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości, na której Ministerstwo Pracy prezentowało wyniki ankiety.

"Lewiatan" zwraca uwagę, że debata na temat obniżenia kosztów pracy toczy się w Polsce od 1993 r. - na razie bez żadnych efektów. Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek powiedział podczas obrad komisji, że w 2005 roku 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw nie zatrudniło nowych pracowników ze względu na wysokie koszty pracy.

Kraj młodych emerytów

Kluczem do obniżenia tych kosztów jest, zdaniem PKPP, unormowanie kwestii wcześniejszych emerytur.

"Nikt z nas nie kwestionuje kosztów związanych z wypłatą emerytur po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego. Młodzi emeryci pochłaniają z budżetu państwa około 20 mld zł. 1,5 mln ludzi jest na wcześniejszych emeryturach, zasiłkach przedemerytalnych i świadczeniach przedemerytalnych. Bez ruszenia problemu wczesnych emerytur i bez odebrania przywileju przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, nie ma co marzyć, że obniżymy składki na ubezpieczenie społeczne" - powiedział Mordasewicz.

Co składa się na koszty pracy

W skład pozapłacowych obciążeń ponoszonych przez pracodawcę wchodzą głównie składki na ZUS, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W 2005 roku wysokość tych składek kształtowała się następująco:

ubezpieczenia emerytalne 9,76 proc. podstawy wynagrodzenia (ale nie więcej niż 30-krotność miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w skali roku),

ubezpieczenie rentowe - 6,5 proc.,

ubezpieczenie wypadkowe - od 0,97 proc. do 3,86 proc.,

Fundusz Pracy - 2,45 proc.,

FGŚP - 0,15 proc.

Oprócz wymienionych składek płaconych przez pracodawcę, do pozapłacowych kosztów pracy zaliczyć można także wydatki związane z BHP oraz koszty tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ubezpieczenie | młody | młoda | ZUS | młode
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »