Brak popytu na dolara

Ostatnie kilka sesji na rynku krajowym charakteryzowały się dużym niezdecydowaniem inwestorów. Kurs rodzimej waluty porusza się w konsolidacji nie wykazując większej zmienności.

Ostatnie kilka sesji na rynku krajowym charakteryzowały się dużym niezdecydowaniem inwestorów. Kurs rodzimej waluty porusza się w konsolidacji nie wykazując większej zmienności.

Łatwo można dostrzec ważny opór na poziomie 3,70 na parze EUR/PLN. Kurs po dotarciu do niego zaczyna słabnąć i także na dzisiejszej sesji raczej nie uda się go pokonać. Mniej wyraźne granice konsolidacji znajdują się na parze USD/PLN. Kurs tej pary już od ponad tygodnia porusza się pomiędzy poziomami 2,47-2,51 i również w tym przypadku dzisiejsza sesja nie powinna być przełomowa. Uspokojeniu na rynku powinno sprzyjać dzisiejsze święto w USA.

Ciekawą rzeczą na rynku krajowym jest fakt, że rodzima waluta już nie umacnia się pomimo wzrostów kursu EUR/USD. Kurs tej pary z każdym dniem notowany jest na nowych rekordowych poziomach co jednak nie wpływa na notowania PLN.

Reklama

Wcześniej złoty przyzwyczaił inwestorów do dużej korelacji z rynkiem zagranicznym, dlatego też wydaje się to dość dziwne. Przyczyną tego mogą być zbyt niskie nominalnie poziomy kursów EUR/PLN oraz USD/PLN, które zaczynały wywierać bardzo negatywny wpływ na polskich eksporterów. Ewidentnie na rynku widać chęć do większej korekty jednakże słabnący dolar na razie nie pozwala na jej rozpoczęcie. Gdyby jednak kurs eurodolara zaczął spadać można się podziewać się, że również krajowa waluta straci na wartości.

Warto wspomnieć także o sytuacji na warszawskiej giełdzie. Środa była kolejnym dniem dużych spadków i sytuacja na parkiecie robi się coraz bardziej niepokojąca. Co prawda w dłuższym terminie wciąż jeszcze mamy szansę na powrót do wzrostów jednak w krótkim terminie aktualny trend jest spadkowy. Taka atmosfera może w końcu przełożyć się na rynek walutowy, co skutkowałoby deprecjacją złotego.

Potwierdzeniem słabych nastrojów na rynku jest wczorajsza aukcja obligacji 5-letnich. Niski popyt doprowadził do wzrostu rentowności do najwyższego poziomu (ponad 6%) od trzech lat.

Na światowych rynkach

utrzymuje się wysoka awersja do ryzyka. Podczas wczorajszej sesji znacznych spadków doświadczył rynek kapitałowy. Dzisiaj na japońskim parkiecie podejmowana była próba odreagowania, jednak wzrost indeksu Nikkei o jedynie 0,3% nie napawa optymizmem. Jen po chwilowym osłabieniu, znów zaczął się umacniać, co świadczy o kontynuacji zamykania przez inwestorów transakcji opartych o carry trade. O pesymistycznym nastawieniu na rynkach świadczy również opublikowany wczoraj indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. Osiągnął on poziom najniższy od dwóch lat spadając z 80,9 w październiku na 76,1 pkt W środę pojawiły się również kolejne pogłoski o możliwych znacznych strat dużych instytucji finansowych udzielających kredytów hipotecznych.

Kurs EUR/USD w ślad za rosnącymi obawami o spowolnienie amerykańskiej gospodarki wzniósł się na kolejne historyczne szczyty. Za euro płacono nawet 1,4873 USD. Wartość europejskiej waluty wyrażana w dolarze wzrosła również ze względu na spekulacji na temat treści dzisiejszego wystąpienia szefa Europejskiego Banku Centralnego J. C. Tricheta, który będzie przemawiał w Paryżu. Inwestorzy oczekują, że zwróci on uwagę na rosnącą presję inflacyjną w strefie euro, co mogłoby stać się zapowiedzią rychłych podwyżek stóp procentowych na tym obszarze.

Podczas dzisiejszej sesji w obrocie na rynku walutowym nie będą uczestniczyć inwestorzy z USA ze względu na tamtejsze Święto Dziękczynienia. Z jednej strony może się to przyczynić do spadku zmienności kursów walut ze względu na mniejszą płynność. Jednak jeśli pojawi się silny impuls, czynnik ten będzie powodować, iż pozostałym uczestnikom rynku łatwiej będzie wpływać na notowania walut. Z istotnych danych makro, które dzisiaj poznamy godne uwagi są: publikowany ze strefy euro wrześniowy bilans obrotów na rachunku bieżącym oraz z tego samego obszaru i dotyczące tego samego okresu zamówienia w przemyśle. Ich wskazania nie powinny mieć jednak dużego wpływu na kształtowanie się kursów walut.

Sporządził:

Tomasz Regulski

Marcin Ciechoński

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »