Czy po Grecji i Portugali czas na Hiszpanię?

Eurodolar, a w ślad za nim złoty, stracił w związku z obniżeniem ratingu Portugalii, jednak do końca tygodnia ostatnie osłabienie może zostać skorygowane, a złoty umocni się do ok. 3,86 za euro - oceniają dilerzy.

Na rynku długu obroty są ograniczone, taki stan, w ocenie dilerów, może się utrzymać do Świąt.

"Dzisiejszy odczyt Ifo sugeruje, że w Niemczech jest troszkę lepiej. To w dłuższym terminie może się przekładać na umocnienie złotego. A w krótkiej perspektywie, do końca tygodnia, sądzę, że w ostatnie ruchy się skorygują, eurodolar wróci do 1,3450, a złotego czeka lekkie umocnienie, do 3,8640 za euro, ewentualnie nieco niżej. Będą to jednak bardzo delikatne ruchy" - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Kaliszewski, diler walutowy Raiffeisen Banku. "Natomiast jeżeli eurodolar miałby spaść do poziomu ok. 1,3280, to złoty nie będzie się osłabiać ponad 3,9120" - dodał.

Reklama

Jego zdaniem dla kursu złotego w dalszym ciągu istotny jest kurs eurodolara, jednak ostatnio dało się zauważyć pewne osłabienie korelacji.

"Eurozłoty w środę reagował głównie na ruchy eurodolara, choć to przełożenie nie jest już takie oczywiste. Przy obniżeniu ratingu Portugalii i zejściu eurodolara w stronę poziomu 1,33, złotówka musiała się troszkę osłabić, ale 3,8940 to górna granica przedziału" - powiedział Kaliszewski.

"Potem eurodolar odbił się i złotówka od razu się umocniła" - dodał. "Środowe dane z Polski okazały się słabsze od oczekiwań, ale dla rynku złotego raczej bez znaczenia" - ocenił diler.

W środę Agencja ratingowa Fitch Ratings

poinformowała o obniżeniu ratingu kredytowego Portugalii do AA minus (AA-) z AA. Wielu analityków zdaje sobie sprawę, że to Hiszpania - po Grecji i Portugalii - jest najbliższa sprawienia kolejnej "niespodzianki" rynkom europejskim. Obecnie liczy się Grecja i teraz Portugalia, a także jutrzejszy szczyt UE.

Unia Europejska musi zdecydować w tym tygodniu, jak pomóc pogrążonej w kryzysie Grecji, gdyż w przeciwnym razie europejskiej walucie grozi "poważny wstrząs" - uważa unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn. - Wśród państw strefy euro rośnie poparcie dla zaangażowania w ostateczności Międzynarodowego Funduszu Walutowego w pomoc dla Grecji, by zapobiec niewypłacalności tego kraju - poinformowały w środę źródła zbliżone do rządu w Berlinie.

- Na szczycie UE w czwartek i piątek przywódcy będą szukać porozumienia w sprawie celów nowej gospodarczej strategii UE na najbliższą dekadę - Europa 2020. Te zaproponowane przez KE budzą kontrowersje, a Polska apeluje o osobny cel: inwestycje w infrastrukturę.

W środę podano, że Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w marcu 2010 r. do 98,1 pkt z 95,2 pkt w poprzednim miesiącu; analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 95,8 pkt. W środę GUS podał, że sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 0,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r., po wzroście o 2,5 proc. rdr w styczniu, a mdm spadła o 4,0 proc., a sprzedaż detaliczna realnie spadła w lutym o 2,8 proc. rdr. GUS podał także, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,0 proc. wobec 12,7 proc. w styczniu.

NA RYNKU MARAZM MOŻE SIĘ UTRZYMAĆ DO ŚWIĄT

W ocenie dilerów rynku długu, stan niewielkiej aktywności może się utrzymywać do Świąt Wielkanocnych. "Rynek jest w stanie marazmu, bardzo niskiej aktywności. Sądzę, że to się raczej utrzyma do Świąt. Będziemy mieli dość losowe ruchy w jedną lub drugą stronę" - powiedział PAP Sebastian Cichy, diler obligacji BNP Paribas. "W środę mieliśmy lekkie wzmocnienie po kiepskich danych o sprzedaży, natomiast informacja o ratingu Portugalii nie miała wpływu. Sądzę, że inwestorzy rozróżniają sytuację Grecji, Portugalii a Polski i te dwie rzeczy nie są bezpośrednio łączone" - dodał.

          środa    środa   wtorek   
          16.05    9.20    16.20    
EUR/PLN   3,8879  3,8872  3,8896    
USD/PLN   2,9099  2,8922  2,8731    
EUR/USD   1,3356  1,3435  1,3535    
OK0712    4,70     4,70    4,70  
PS0415    5,20     5,19    5,22     
DS1019    5,52     5,52    5,56    
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: diler | złoty | osłabienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »