Czy w 2010 r. możemy zyskać?

Mijający rok jest z pewnością okresem lepszym od lat poprzednich. Po głębokich spadkach na giełdach światowych jakich byliśmy świadkami wcześniej i po bardzo dużym rozczarowaniu klientów wynikami realizowanymi przez fundusze, każdy rok przynoszący uspokojenie sytuacji można uznać za dobry.

Jak wyglądał rok 2009 na rynku funduszy inwestycyjnych? , Czy był to rok udany dla branży, czy coś zapowiada korzystne zmiany?

To co działo się od lutego tego roku, było dla większości obserwatorów dużym zaskoczeniem. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty na parkietach w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozwoliły Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych znacząco podreperować swoją reputację. Do funduszy ponownie zaczęły napływać aktywa. Wiele TFI wróciło do praktyk ze szczytu hossy w 2007 roku i ponownie reklamuje się podkreślając osiągnięte w przeszłości doskonałe stopy zwrotu.

Reklama

Największą korzyścią płynącą z rynku w ostatnim czasie, jest w moim przekonaniu, wzrost świadomości ponoszonego ryzyka wśród uczestników funduszy inwestycyjnych. Wbrew pozorom to korzyść także dla samych funduszy inwestycyjnych, bo Klient rozumiejący "dlaczego stracił" rozumie także dlaczego w przyszłości może zyskać.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny? Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz?

Każdy potencjalny uczestnik funduszy inwestycyjnych powinien w pierwszej kolejności zdefiniować samego siebie. To właśnie od indywidualnych cech oraz zapatrywań zależy jakie fundusze będą dla inwestora najodpowiedniejsze. Chcący kupić jednostki uczestnictwa powinien wiedzieć jak długo chce inwestować, ile realnie chciałby w tym okresie zarobić i jaka ewentualną stratę jest w stanie ponieść.

Odpowiedź na te pytania jest niezbędna dla określenia podstawowego profilu inwestycyjnego, a zatem określenie czy jest się przygotowanym na ryzyko inwestycji w fundusze agresywne, czy raczej powinno się skoncentrować na pozycjach o mniejszym ryzyku. Będąc świadomym swoich oczekiwań i znając możliwości inwestycyjne można przejść do wyboru najodpowiedniejszego funduszu.

Podstawowe parametry na jakie powinien zwracać uwagę każdy, to przede wszystkim wiedza na temat na jakich rynkach fundusze inwestują. Drugim ważnym czynnikiem przy dokonywaniu wyboru jest zapoznanie się z aspektem podatkowym. Czy mamy do czynienia z funduszem parasolowym, a jeśli tak, to z jak dużym. Na wyniki funduszu, a tym samym na indywidualne zyski, mają również ogromy wpływ osoby zarządzające. To od ich umiejętności w dużej mierze zależy los inwestowanych pieniędzy.

Dobrym sygnałem w tym względzie jest, gdy zarządzający mogą pochwalić się jakimiś wcześniejszymi sukcesami. Radziłbym również sprawdzić jak dany fundusz radził sobie w stosunku do konkurencji. Aspekty decydujące o wyborze funduszu można by mnożyć, ale podane wcześniej bez wątpienia uznaję za najważniejsze na jakie musi zwracać świadomy inwestor.

Kamil Wijatkowski, Główny Analityk Multifund.pl

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w analizie finansów behawioralnych. W polu jego zainteresowań leżą teorie portfelowe, instrumenty pochodne, heding.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fundusze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »