Dla kogo PKN Orlen

Polski Koncern Naftowy Orlen jest spółką, w której w perspektywie 2-3 lat pojawi się jakiś potentat z branży petrochemicznej - twierdzą analitycy. Jeśli do tego dojdzie, początkowe ruchy inwestora nie będą zauważalne dla rynku.

Polski Koncern Naftowy Orlen jest spółką, w której w perspektywie 2-3 lat pojawi się jakiś potentat z branży petrochemicznej - twierdzą analitycy. Jeśli do tego dojdzie, początkowe ruchy inwestora nie będą zauważalne dla rynku.

Kilka dni po debiucie nowej transzy akcji PKN Orlen na giełdzie ich kurs spada. Wczoraj na fixingu zbliżył się do historycznego minimum i wyniósł 20,2 zł. Na zamknięciu notowań ciągłych osiągnął 20,4 zł.

Do spadku przyczynia się zapewne zamykanie pozycji przez osoby korzystające z dużych lewarów, które liczyły na szybki zarobek. Z analizy podaży w notowaniach ciągłych widać jednak, że sprzedający nie chcą pozbywać się kupionych dopiero co papierów za każdą cenę. Na ciągłych właściciela zmieniają jednorazowo stosunkowo nieduże bloki akcji PKN Orlen, co może świadczyć o tym, że inwestorzy powstrzymują się z zawieraniem transakcji.

Reklama

Na rynku przeważa jednak opinia, że Koncernem zainteresuje się wcześniej czy później jakiś inwestor branżowy. Zdaniem Rafała Jankowskiego, analityka CDM Pekao, wejście dużego koncernu petrochemicznego do PKN jest bardzo prawdopodobne w perspektywie 1-2 lat. Inne opinie mówią, że może to nastąpić w nieco dłuższym okresie. Wśród potencjalnych zainteresowanych mogą być firmy budujące już w Polsce własne stacje benzynowe (np. BP Amoco, Shell, Aral).

Polska jest wielkim rynkiem zbytu o solidnych perspektywach wzrostu. Kupno PKN Orlen jest kluczem do zdobycia tego rynku, z czego wszyscy zdają sobie sprawę ? uważa R. Jankowski, dodając, że z punktu widzenia zachodnich koncernów rozpoczynających działalność na polskim rynku inwestycja kapitałowa w PKN byłaby bardziej uzasadniona niż wydawanie ogromnych pieniędzy na start od zera.

Możliwości przejęcia PKN Orlen nie wykluczył kilka miesięcy temu prezes Koncernu Andrzej Modrzejewski, którego zdaniem w ciągu dwóch lat dojdzie do uporządkowania kapitałowego branży petrochemicznej w Europie Środkowej.

Jeżeli ktoś zainteresuje się PKN, to z pewnością przez dłuższy czas będzie to niezauważalne dla ogółu inwestorów. O wielu ruchach nie dowiemy się wcale mówi R. Jankowski, podkreślając, że niemal połowa free float spółki znajduje się w GDR-ach. Tak naprawdę nikt, poza samymi właścicielami tych papierów oraz depozytariuszem, nie wie, kto kryje się za GDR-ami - dodaje analityk.

Jego zdaniem, najbardziej prawdopodobnym wariantem przejęcia PKN Orlen (po rozwiązaniu kwestii GDR-ów) byłoby wcześniejsze porozumienie się w tej sprawie zainteresowanego podmiotu ze Skarbem Państwa i Naftą Polską, które posiadają jeszcze resztówkę. Dysponują one wprawdzie mniejszościowym pakietem, ale zgodnie ze statutem tylko one uprawnione są do wykonywania więcej niż 10% głosów na WZA. Drugim możliwym scenariuszem byłby zakup przez inwestora sporego pakietu akcji, a następnie porozumienie ze Skarbem Państwa. Trzecim rozwiązaniem byłoby skupowanie akcji PKN Orlen bezpośrednio z rynku, co uważam za najmniej prawdopodobne twierdzi R. Jankowski.

Ton ostatnich rekomendacji na temat PKN Orlen jest bardzo pozytywny. Cena akcji jednak nie rośnie.

? Przyczyny niskich notowań PKN Orlen upatrywałbym nie w spółce, ale w niezbyt przychylnym podejściu inwestorów zagranicznych do polskiego rynku. Polska nie jest obecnie lubiana i trudno zmienić to podejście, na czym cierpi także PKN ? twierdzi Przemysław Rodecki, analityk polskiego rynku kapitałowego w banku inwestycyjnym Nomura.

Wejście inwestora do PKN Orlen jest możliwe także w inny sposób. Spółka informowała wcześniej, że rozważa zawiązanie joint venture z zagranicznym podmiotem branżowym w celu rozbudowy części petrochemicznej rafinerii w Płocku. Decyzje w tej sprawie nie zapadną jednak szybko najwcześniej w 2001 r.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: jankowski | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »