Dramat: Namibia pobiła Polskę!

W przygotowanym przez Bank Światowy rankingu "Doing Business 2011" Polska znalazła się dopiero na 70. miejscu - ubolewa "Puls Biznesu". Polska awansowała o dwa miejsca, ale to małe pocieszenie.

Wyprzedziły nas m.in. Białoruś i Namibia. Nasi południowi sąsiedzi, Czesi są na 19. pozycji w klasyfikacji łatwości prowadzenia biznesu. A jeszcze rok temu zajmowali 82. pozycję.

70. miejsce na 183 kraje to bardzo zły wynik. Odstajemy od nowych państw Unii, które szybciej się zmieniają i przyciągają inwestorów.

Np. w Polsce na podłączenie prądu do firmy czeka się średnio 143 dni, w Namibii 55.

Szybkich zmian wymagają regulacje prawne. Koszty pracy są nadal za wysokie, a system podatkowy zbyt skomplikowany - zwracają uwagę specjaliści. Tracimy przez to wiele inwestycji i jednocześnie nowych miejsc pracy. Od 2006 r. zajmujemy w tym rankingu pozycje od 68. do 76., co oznacza, że depczemy w miejscu od kilku lat - alarmuje "Puls Biznesu".

Reklama

Polska na 72 miejscu

Miejsce Polski w rankingu Doing Business 2011 poprawiło się o dwie pozycje, z miejsca 72 w edycji 2010 przesunęła się na miejsce 70 - wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu Banku Światowego.

Z komunikatu wynika, że Republika Czeska awansowała o 19 pozycji na 63 miejsce, a Węgry awansowały o 6 miejsc na 46 pozycję. Spośród innych krajów regionu najwyżej uplasowała się Estonia (17 miejsce), za nią Litwa i Łotwa (odpowiednio 23 i 24 pozycja), Słowacja (41), Słowenia (42). Bułgaria i Rumunia zajmują odpowiednio 51 i 56 miejsce. Średnia UE daje 37 pozycję.

"Polska przyspieszyła proces rejestracji nieruchomości poprzez komputeryzację rejestru ksiąg wieczystych i obniżyła ilość płatności podatków wymaganych od małych i średnich przedsiębiorstw. Skrócił się również czas potrzebny do złożenia zeznania podatkowego" - napisano w komunikacie.

"Niemniej jednak miejsce Polski wśród innych wskaźników nie poprawiło się, zwłaszcza w obszarach dotyczących zezwoleń na budowę oraz odzyskania należności z kontraktów" - dodano.

Cykl raportów Doing Business zajmuje się analizą przepisów gospodarczych, które wywierają wpływ na działalność firm od chwili założenia, w tym również na handel zagraniczny, płacenie podatków oraz zamknięcie działalności.

"Cykl Doing Business nie mierzy wszystkich aspektów otoczenia biznesowego mających istotne znaczenie dla firm i inwestorów. Na przykład, nie bada poziomu bezpieczeństwa, stabilności makroekonomicznej, korupcji, poziomu umiejętności czy siły systemów finansowych" - zaznaczono w komunikacie.

_ _ _ _ _

Z wcześniejszego raportu BŚ wynika, że Polska wśród państw w regionie wciąż przyciąga najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W 2009 r. miały one wartość ok. 11 mld dolarów.

Według autorów raportu, w ostatnim roku Polska zyskała na atrakcyjności inwestycyjnej. Wielu potencjalnych inwestorów zaczęło brać nasz kraj pod uwagę, jako miejsce do inwestowania. Robert Seges z PAIiIZ uważa, że jest to spowodowane wywołanymi przez kryzys spadkami kosztów pracy i kursu złotego, co sprawiło, że nasz kraj stał się atrakcyjniejszy szczególnie dla amerykańskich firm. Seges podkreślił jednak, że Polska będzie na tyle dobrym miejscem do lokowania kapitału, na ile będzie mogła zaproponować wysoko wykwalifikowane kadry.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | Bank Światowy | puls | business | awansowała | dramaty | Puls Biznesu | miejscem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »