Drobne rozbieżności

Nie ma konfliktu między Accioną a Elektrimem w kwestii Mostostalu Warszawa - uważają przedstawiciele hiszpańskiego inwestora strategicznego.

Nie ma konfliktu między Accioną a Elektrimem w kwestii Mostostalu Warszawa - uważają przedstawiciele hiszpańskiego inwestora strategicznego.

W rozmowie z PARKIETEM stwierdzili, że rozbieżności dotyczą jedynie konkretnych projektów - jak np. dofinansowanie spółki Polska Trust, której jednym z właścicieli jest Neil Balfour, prezes zarządu Mostostalu.

Elektrim także zapewnia, że nie ma konfliktu. Dąży jednak do zmiany na stanowisku prezesa Mostostalu. W piątek, 19 stycznia odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej, na której odwołanie z funkcji N. Balfoura będzie najważniejszym punktem. Przypomnijmy, że poprzednia rada nie odbyła się z powodu braku kworum (przedstawiciele Acciony nie podpisali listy obecności).

Reklama

- Nie wiemy, co zdarzy się w piątek, ale uważamy, że prezes Balfour jest odpowiednią osobą do kierowania Mostostalem Warszawa i zapewni spółce dynamiczny rozwój. Występowanie przeciwko niemu to występowanie przeciwko Accionie - powiedział Santiago de la Fuente, dyrektor zarządzający Acciony i członek rady nadzorczej Mostostalu.

Podłożem sporu między akcjonariuszami jest inwestycja Mostostalu Invest (zależnego w 100-proc. od Mostostalu Warszawa) w Polska Trust (PT), którego udziałowcem jest m.in. N. Balfour. Praktycznie jedyny majątek PT, którego kapitał własny jest ujemny, stanowi prawo wieczystego użytkowania działki przy ul. Prostej w Warszawie. Grupa Mostostalu zamierza wraz z PT zrealizować na tej działce projekt developerski o wartości ok. 48 mln USD.

- Chcemy, by grupa Mostostalu wzmocniła swoją pozycję w sektorze developerskim, zarówno jako inwestor jak i generalny wykonawca. Przeanalizowaliśmy wspólnie ok. 12 potencjalnych projektów, z których tylko część miała być realizowana w oparciu o już posiadane przez grupę nieruchomości. Projekt Polska Trust uznaliśmy za jeden z najbardziej korzystnych. Dlatego zdecydowaliśmy się udzielić tej firmie pożyczek w łącznej wartości 2,25 mln USD, które następnie zostaną zamienione na akcje. W efekcie, przyszły udział Mostostalu Invest w Polska Trust to 27%. Dodatkowo Mostostal będzie generalnym wykonawcą projektu i będzie miał nad nim pełną kontrolę - powiedział S. de la Fuente.

Odpowiadając na pytanie, czy nie korzystniej byłoby nabyć od Polska Trust tylko działkę, przedstawiciel Acciony stwierdził, że to zbyt duże obciążenia dla Mostostalu Invest, bowiem wartość rynkowa nieruchomości to 15-20 mln USD. - Elektrim nie jest zainteresowany developerką. Dla Mostostalu Invest jest to jednak podstawowy rodzaj działalności, który będziemy starali się rozwijać - dodał S. de la Fuente.

Według analityków, korzystnym rozwiązaniem sporu mógłby być zakup przez Accionę od Elektrimu pakietu papierów Mostostalu Warszawa. Zgodnie z umową, do czerwca br. Elektrim nie może sprzedać akcji, chyba że nabywcą będzie właśnie Acciona. - Dziś nie potwierdzamy ani nie zaprzeczamy, że kupimy walory od Elektrimu. Mogę zapewnić, że obecnie nie skupujemy akcji Mostostalu na giełdzie - powiedział S. de la Fuente. Dodał, że Acciona chce rozwijać Mostostal wspólnie z Elektrimem, a jeżeli Elektrim zmieni strategię, to Hiszpanie będą musieli podjąć odpowiednie kroki, których jednak na razie nie zdradza.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | drobne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »