Dwa nowe kraje w strefie euro

Malta i Cypr dostały we wtorek ostateczną zgodę na wejście od 1 stycznia 2008 roku do strefy euro. Podejmując tę decyzję, unijni ministrowie finansów zebrani w Brukseli ustalili ostateczne kursy wymiany ich walut w stosunku do euro.

Malta i Cypr dostały we wtorek ostateczną  zgodę na wejście od 1 stycznia 2008 roku do strefy euro.  Podejmując tę decyzję, unijni ministrowie finansów zebrani w  Brukseli ustalili ostateczne kursy wymiany ich walut w stosunku do  euro.

Na Cyprze funt będzie wymieniony po kursie 0,585274 euro, zaś maltańska lira - 0,4293 euro.

Malta i Cypr to kolejne kraje z grupy nowych państw członkowskich, które przyjmą wspólną walutę. Od początku 2007 roku w strefie euro jest Słowenia. Od stycznia przyszłego roku strefa euro będzie w sumie liczyć 15 państw UE.

- Gratuluję obu krajom sukcesu - cieszył się portugalski minister finansów Fernando Teixeira dos Santos. Portugalia sprawuje obecnie przewodnictwo w UE.

Zielone światło, by obie wyspy przyjęły wspólną monetę, dali 21 czerwca na ostatnim szczycie w Brukseli szefów państw UE, potwierdzając wcześniejszą decyzję ministrów finansów z 5 czerwca, zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

Reklama

Komisja Europejska uznała, że Malta i Cypr, które podobnie jak Polska weszły do UE w 2004 roku, spełniają kryteria traktatu z Maastricht, które określają warunki przyjęcia wspólnej waluty.

Wydana we wtorek zgoda to ostatni etap długiej procedury zatwierdzania kandydatów do strefy euro.

Kolejnym najbardziej prawdopodobnym kandydatem do strefy euro jest Słowacja, która może przyjąć wspólną walutę już w 2009.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Malta | ministrowie finansów | strefa euro | Cypr | 'Wtorek' | kraje | W.E. | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »