Eksperci o decyzji państw OPEC

Decyzja państw OPEC o zwiększeniu produkcji i eksportu ropy o niecałe 7 proc. nie będzie miała większego wpływu na ceny - tak przynajmniej uważają eksperci.

Decyzja państw OPEC o zwiększeniu produkcji i eksportu ropy o niecałe 7 proc. nie będzie miała większego wpływu na ceny - tak przynajmniej uważają eksperci.

Decyzja państw OPEC o zwiększeniu produkcji i eksportu ropy o niecałe 7 proc. nie będzie miała większego wpływu na ceny - tak przynajmniej uważają eksperci. Rozwiewają tym samym nadzieje, że odkręcenie kurka z ropą spowoduje spadek cen między innymi benzyny. Zdaniem amerykańskiego sekretarza do spraw energii Billa Richardsona decyzja państw OPEC to jednak spory krok we właściwym kierunku: "Te podwyżki w eksporcie pomogą w ustabilizowaniu światowych rynków ropy, wpłyną na rozwój światowej gospodarki i zmniejszą przepaść między podażą a popytem na ropę".

Reklama

Kraje Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej uzgodniły, że na światowe rynki popłynie dziennie milion czterysta pięćdziesiąt tysięcy baryłek ropy więcej.

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiał się zdecydowanie Iran, jednak ostatecznie - on również zapowiedział zwiększenie eksportu ropy. Zdaniem komentatorów sprzeciw Iranu był aktem czysto politycznym - Teheran chciał zademonstrować, że w przeciwieństwie do innych państw OPEC nie ugnie się pod presją Stanów Zjednoczonych. A to właśnie Waszyngton od kilku tygodni zdecydowanie naciskał na państwa OPEC by na światowe rynki popłynęło więcej ropy. Cena ropy, a co za tym idzie również i cena benzyny stała się sprawą polityczną, mocno widoczną w trwającej w tym kraju kampanii prezydenckiej.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: ekspert | OPEC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »