Enea czeka do końca stycznia na oferty

Enea czeka do końca stycznia 2011 roku na oferty cenowe w przetargu na wykonawcę budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 megawatów w Kozienicach - poinformował w czwartek Krzysztof Zborowski, wiceprezes Enei i jednocześnie prezes Elektrowni Kozienice.

Enea czeka do końca stycznia 2011 roku na oferty cenowe w przetargu na wykonawcę budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 megawatów w Kozienicach - poinformował w czwartek Krzysztof Zborowski, wiceprezes Enei i jednocześnie prezes Elektrowni Kozienice.

- Zgłosiło się dziewięciu kandydatów na budowę bloku o mocy 1000 megawatów w Kozienicach. Siedmiu zostało zakwalifikowanych do następnego etapu, ale jeden z nich zrezygnował - powiedział dziennikarzom Zborowski.

Poinformował, że wcześniej odpadło dwóch oferentów z Chin, a potem zrezygnował jeden polski podmiot.

- Termin składania ofert cenowych mija z końcem stycznia przyszłego roku. Będziemy chcieli we wrześniu, październiku 2011 roku podpisać umowę z wykonawcą. Wykonaliśmy już projekt budowlany, sądzę, że jeszcze w tym roku otrzymamy pozwolenie na budowę - powiedział Zborowski.

Reklama

Zgodnie z planem nowy blok może być oddany do użytku na przełomie 2015/16 roku.

Zborowski poinformował, że na początku 2011 roku Enea ma podpisać umowę z Bogdanką na dostawę węgla do tego bloku w Kozienicach.

- Mamy wynegocjowane warunki dostaw i wolumenu. Umowa jest fakultatywna, w zależności od tego, czy blok zostanie faktycznie zbudowany - powiedział, dodając, że Enea jest obecnie w procesie prywatyzacji i nie jest pewne, jaka będzie decyzja w sprawie tej inwestycji nowego właściciela.

Według wcześniejszych informacji, ofertę na blok w Kozienicach złożyły m.in. konsorcjum Polimeksu-Mostostal z Hitachi, konsorcjum PBG i Alstom Power oraz Mostostal Warszawa.

Enea szacuje koszt budowy bloku o mocy 1000 MW na 5,3-5,5 mld zł.

El. Kozienice uruchomiła IOS dla kolejnego bloku, planuje budowę instalacji odazotowania spalin

Elektrownia Kozienice, należąca do grupy Enea, uruchomiła instalację odsiarczania spalin dla bloku numer 10 o mocy 535 MW. Koszt inwestycji wyniósł 77 mln euro. Elektrownia planuje budowę instalacji odazotowania spalin - poinformował prezes elektrowni.

Głównym wykonawcą instalacji odsiarczania spalin było konsorcjum Hitachi-Energomontaż Północ.

To trzecia tego typu instalacja w Elektrowni Kozienice, która redukuje emisję dwutlenku siarki.

Krzysztof Zborowski, prezes Elektrowni Kozienice, poinformował, że elektrownia zamierza realizować kolejne inwestycje proekologiczne.

- Zdecydowaliśmy o realizacji inwestycji katalitycznego odazotowania spalin. Te inwestycje będą dotyczyć całej elektrowni, tak by spełniać wymogi obowiązujące od 2016 roku - powiedział w czwartek dziennikarzom Zborowski.

Poinformował, że szacunkowy koszt budowy instalacji odazotowania dla jednego bloku wyniesie 20-60 mln zł.

Spółka rozpisała już przetarg na budowę tej instalacji dla bloku numer 4, a 18 stycznia ma nastąpić otwarcie ofert.

- Jest dużo ofert, wszyscy duzi inwestorzy się starają - powiedział Zborowski.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Michał Czekaj | czwartek | Krzysztof Zborowski | 1000
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »