Estonia otwarta

Podobnie jak pozostałe kraje wstępujące wraz z Polską do Unii Europejskiej, Estonia nie stosuje żadnych ograniczeń w stosunku do obywateli obecnych i nowych Państw Członkowskich Unii Europejskiej (UE) w kwestii osiedlania się lub podjęcia pracy na swoim terenie.

Podobnie jak pozostałe kraje wstępujące wraz z Polską do Unii Europejskiej, Estonia nie stosuje żadnych ograniczeń w stosunku do obywateli obecnych i nowych Państw Członkowskich Unii Europejskiej (UE) w kwestii osiedlania się lub podjęcia pracy na swoim terenie.

Na mocy odpowiednich przepisów prawa estońskiego zgodnych z przepisami unijnymi dotyczącymi swobodnego przepływu pracowników, każdy obywatel Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej oraz członkowie jego rodziny mają prawo do osiedlenia się i podjęcia pracy na terenie Estonii.

Poszukiwanie pracy

Pobyt w Estonii przez okres do 90 dni nie wymaga legalizacji, granicę można przekroczyć z ważnym paszportem lub dowodem osobistym. W celu poszukiwania pracy obywatel UE może przebywać w Estonii nie dłużej niż 6 miesięcy, ale pod warunkiem, że zarejestruje się w Urzędzie Pracy. Wnioski dotyczące zezwolenia na pobyt można złożyć w Ambasadzie Estonii w Warszawie lub bezpośrednio w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji - wyłącznie osobiście. Wydanie pozwolenia potwierdza się stosownym wpisem w dowodzie tożsamości. Następnie, w ciągu 1 miesiąca od momentu wydania pozwolenia na pobyt należy zarejestrować miejsce zamieszkania i uzyskać PESEL (Isikukood).

Reklama

Pozwolenie na pracę

Aby podjąć pracę należy ubiegać się o pozwolenie na pobyt z prawem do pracy. Wydawane jest ono na okres od 2 do 5 lat w Estońskim Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji (Kodakondus ? ja Migratsioonniamet), 15179 Tallinn, Endla 13, więcej informacji można znaleźć na stronie urzędu, znajdują się tam również formularze aplikacyjne. Wnioski można również składać w wojewódzkich delegaturach urzędu lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych Estonii za granicą. Na ich rozpatrzenie oczekuje się do 3 miesięcy od momentu złożenie wniosku. Obywatel UE ma obowiązek zarejestrowania się w Urzędzie Pracy w ciągu miesiąca od dnia otrzymania pozwolenia. Pozwolenie na pobyt w celu podjęcia pracy wydaje się pod warunkiem, że pracodawca jest zarejestrowany w Estonii, wówczas do wniosku należy załączyć: dane pracodawcy, miejsca zatrudnienia i odpowiednią umowę. Po upływie czasu określonego w danym pozwoleniu może być ono przedłużone na okres kolejnych 5 lat, pod warunkiem, że podstawa wydania zezwolenia nie uległa zmianie.

Opłaty skarbowe

Wydawanie wyżej wymienionych pozwoleń jest niestety płatne i tak: Pozwolenie na pobyt w celu podjęcia pracy 1500 EEK (ok. 96 EUR), Pozwolenie na pobyt w celu prowadzenia działalności gospodarczej 2500 EEK (ok. 160 EUR), Przedłużenie prawa na pobyt 390 EEK (ok. 25 EUR)

Umowa o pracę

Zgodnie z prawem Estonii, zawierana umowa o pracę powinna mieć określony: czas pracy,wysokość płacy, informacje na temat urlopu, a także formy pracy oraz zakres obowiązków z nią związane.

Wynagrodzenie

Najlepiej zarabiający ludzie w Estonii, to pracownicy sektora finansowego. Średnia płaca w tym kraju wynosi 6 748 EEK (1 915 PLN) na miesiąc, zaś minimalna płaca to 2 480 EEK (704 PLN) . W większości przypadków wypłaty są kierowane na konta i podobnie jak w Polsce płatne raz na miesiąc. Czas pracy według prawa wynosi w Estonii 8 godzin dziennie, szczegółowe przepisy czasu pracy dotyczą osób nieletnich.

Podatki

W Estonii obowiązuje liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych (odprowadza pracownik) w wysokości 26%. Na pracodawcy spoczywa obowiązek opłaty podatku socjalnego od każdego zatrudnionego w wysokości 33% wynagrodzenia, z której to kwoty 13% przypada na ubezpieczenie zdrowotne. Kolejną składka przeznaczana jest na fundusz bezrobocia w wymiarze 0,25-1% od kwoty wynagrodzenia brutto (opłaca pracodawca) i 0,5-2% (opłaca pracownik). W 2004 r. stawka wynosi odpowiednio 0,5% i 1%.

Bieżąca sytuacja

Estonia postrzegana jest jako nowoczesny kraj z szybko rozwijającą się gospodarką opartą na europejskim prawodawstwie. Obowiązujące na rynku estońskim standardy są niemal identyczne ze skandynawskimi. W Estonii planowane jest obniżenie stawki podatku dochodowego w kolejnych latach, tj. w 2004 r. 24 proc., w 2005 r. 22 proc., w 2006 r. 20 proc. Dla osób fizycznych przewidziana jest dodatkowo obniżona (ulgowa) stawka PIT w wysokości 10 proc.

Koszty utrzymania są oczywiście wyższe w dużych miastach, zwłaszcza w stolicy państwa Tallinie, nieco niższe koszty mieszkania i wyżywienia są w centralnej i południowej części Estonii.

Szukasz pracy? Zajrzyj do serwisu PRACA!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pobyt | Estonia | obywatelstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »