Euro znów poniżej 98 centów

Rozpędzona gospodarka USA skłania inwestorów do kupowania amerykańskiej waluty.

Rozpędzona gospodarka USA skłania inwestorów do kupowania amerykańskiej waluty.

Czwartkowa podwyżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego oraz pocieszająca wypowiedź szefa unijnych władz monetarnych Wima Duisenberga, że wspólna waluta ma w sobie silny potencjał wzrostowy, została bardzo szybko zbagatelizowana przez rynek, który w piątek zdecydowanie grał na spadek kursu euro.

Powodów do wyprzedaży wspólnej dostarczył inwestorm raport o spadku zamówień przemysłowych w Niemczech, który zasiał na rynku wątpliwość, czy wzrost gospodarczy w Europie naprawdę jest tak silny, jak wcześniej sądzono.

Sytuację dodatkowo pogorszyły wiadomości o najniższym od 30 lat bezrobociu w Stanach Zjednoczonych, co zdaniem wielu analityków oznacza, że amerykańska gospodarka, będąca w pełni mocy produkcyjnych, jest dziś najlepszą lokatą kapitału.

Reklama

Pesymizm co do dalszego wzrostu gospodarczego w Eurolandzie znalazł odzwierciedlenie w osłabieniu kursu wspólnej waluty, która ponownie spadła poniżej 98 centów. Choć w pierwszych godzinach handlu w naszej strefie czasowej, gdy na rynku walutowym brzmiało jeszcze echo czwartkowej podwyżki stóp procentowych, euro wzbiło się do poziomu przekraczającego 99 centów, po południu wspólna waluta potaniała nawet do 97,64 centów. Stało się to po opublikowaniu informacji o spadku zamówień przemysłowych w Niemczech - w grudniu o 1,9 procent. Było to dużym zaskoczeniem dla rynku, gdzie dominowały prognozy, że zamówienia przemysłowe wzrosły o 0,3 proc. Eksperci przestrzegają, że dane te mogą oznaczać utratę potencjału wzrostowego przez gospodarkę niemiecką.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka | USA | gospodarka USA | waluty | cent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »