Firmy ubezpieczeniowe idą na Wschód

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej to dominujący kierunek ekspansji towarzystw ubezpieczeniowych zarejestrowanych w Polsce. Wyjątkiem jest Cigna STU, która jeszcze w tym roku chce sprzedawać polisy w Szwecji i Niemczech.

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej to dominujący kierunek ekspansji towarzystw ubezpieczeniowych zarejestrowanych w Polsce. Wyjątkiem jest Cigna STU, która jeszcze w tym roku chce sprzedawać polisy w Szwecji i Niemczech.

Na razie działalność poza "krajowym rynkiem" prowadzą nieliczne firmy, przy czym tylko grupa PZU oraz życiowe Commercial Union Polska traktują swoje litewskie inwestycje długoterminowo. Polskie Towarzystwo Reasekuracyjne, trzeci z ubezpieczycieli, który jest aktywny na wschodnich rynkach, określa zakup akcji ukraińskiego Skide-West jako inwestycję średnioterminową (wcześniej sprzedał grupie Ergo swoje udziały w litewskiej Prevencie).

To nie tylko plany

W tym roku krajowi ubezpieczyciele znacznie się uaktywnili. Niedawno Grupa PZU sfinalizowała zakup spółek ubezpieczeniowych (majątkowej) NORD/LB Draudimas i NORD/LB Gyvybes Draudimas (życiowej). Dokupiła także 25% akcji UAB DK Lindra. Szacuje się, że transakcje wraz z dokapitalizowaniem pochłoną do końca roku około 60 mln zł. Dzięki zakupom PZU ma około 15-16% litewskiego rynku. Podobny udział chce mieć również na Ukrainie. Na celowniku jest ponoć kilka spółek. Cezary Stypułkowski, prezes PZU, przyznaje, że firmę interesuje przejęcie ubezpieczycieli z przynajmniej dwucyfrowym udziałem w tamtejszym rynku.

Reklama

Do ekspansji przygotowuje się również Commercial Union. Od czerwca Robert Zagata (do tego czasu wiceprezes CU ds. sprzedaży) jest kordynatorem projektu ds. inwestycji wschodnich. Teraz kilkuosobowy zespół analizuje możliwości i opłacalność wejścia na rynki: łotewski, estoński oraz słowacki. Kiedy to nastąpi? Według Zbigniewa Andrzejewskiego, szefa CU Polska, na pewno nie przed końcem roku, bo firma musi dostać zielone światło od centrali w Londynie.

Jednolite możliwości

Na Litwę wybiera się również majątkowe TU Gerling Polska. Towarzystwo będzie działać na podstawie jednolitej europejskiej licencji ubezpieczeniowej, dlatego też nie planuje otwierania tam oddziałów, a tylko administrowanie portfelem z Warszawy.

Ambitne plany ma Cigna STU. W przeciwieństwie do konkurentów nie interesuje jej wschodni kierunek - chce wejść na dojrzałe zachodnie rynki: niemiecki i szwedzki. Jan Bogutyn, prezes firmy, zastrzega, że nie będzie to frontalny atak, a raczej próba wejścia w rynkowe nisze. Co ciekawe, z propozycją współpracy do Cigny STU wystąpili działające na tamtych rynkach firmy brokerskie. Obecnie trwają analizy, które z produktów mogłyby być zaadaptowane i w jakim stopniu, tak aby sprostać potrzebom tamtejszych klientów. Na początek zostaną prawdopodobnie zaoferowane ubezpieczenia osobowe oraz pakiety dla małych i średnich firm.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | kierunek | firmy | firma ubezpieczeniowa | wschód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »