Flash szacunek GUS: PKB w II kwartale wzrósł o 3,9 proc. rdr

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 roku wzrósł o 3,9 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,1 proc. kwartał do kwartału wobec wzrostu w I kw. na poziomie 4,0 proc. rdr - wynika z flash szacunku GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w II kwartale gospodarka urosła o 3,8 proc. rdr.

Pełne dane o PKB w II kwartale GUS poda 31 sierpnia.

Przemysł i budownictwo z pozytywnym wpływem na PKB w II kwartale

Sektor przemysłowy oraz budowlany miały w II kw. pozytywny wpływ na PKB - oceniła dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach.

- Oceniamy, że wszystkie segmenty gospodarki, oprócz sektora finansowego, miały pozytywny wpływ na PKB w II kw. - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Jeznach.

Dodała, że wpływ sektora budowlanego wyniósł ok. 0,5 pkt proc., a przemysłu ok. 1,0 pkt proc. Wpływ usług handlowych, w ocenie GUS, był nieznacznie niższy niż w I kw. i wyniósł "lekko" poniżej 1,0 pkt proc.

Reklama

"Lekko" pozytywny był również wpływ na PKB eksportu netto.

Jeznach poinformowała, że wpływ sektora finansowego na PKB był w II kw. bliski neutralnego.

W skali całego roku wzrost gospodarczy będzie zbliżony do 4 proc.

- Dzisiejsze dane GUS to dobry wynik. W skali całego roku wzrost gospodarczy będzie zbliżony do 4 proc. - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak.

- To dobry wynik. Cały czas wskaźnik wzrostu PKB oscyluje wokół 4 proc. Wydaje się, że w skali całego roku będzie on zbliżony do 4 proc. - powiedział PAP Szewczak. Dodał, że opozycja zapowiadała załamanie gospodarcze, niezbilansowanie się budżetu. - Jest dokładnie odwrotnie - wskazał rozmówca PAP.

Janusz Szewczak (PiS) przypomniał, że tegoroczny budżet był zaplanowany "dość ostrożnie" - założono wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 proc. "Z pewnością będzie wyższy" - ocenił ekonomista. Dodał, że druga połowa roku może być jeszcze lepsza, jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze. - Ruszają po maleńku inwestycje, również infrastrukturalne, publiczne. Koniunktura w sprzedaży detalicznej i konsumpcji utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Wpływają w większym zakresie również środki unijne. Wydaje się, że druga połowa roku będzie jeszcze lepsza - podkreślił Szewczak.

Wyraźne ożywienie w naszym regionie - komentarz

Według tzw. szybkiego szacunku, dynamika PKB obniżyła się minimalnie w Ii kwartale br. do 3,9 proc. r/r (konsensus i PKO: 3,8 proc.; z 4,0 proc. r/r w I kwartale 2017) odzwierciedlając niższe dynamiki w kluczowych dla wzrostu gałęziach gospodarki w trakcie II kwartału. Po odsezonowaniu wzrost PKB utrzymał się na poziomie 1,1 proc. k/k (por. wykres) potwierdzając, że trend wzrostowy pozostaje silny. Nieco słabszy odczyt jest związany z odmiennym niż przed rokiem układem kalendarza. Dynamika PKB w pierwszej połowie roku wyniosła 3,9 proc., a w dalszej części roku powinna nadal utrzymywać się w pobliżu 4,0 proc. Dane o strukturze wzrostu gospodarczego opublikowane zostaną dopiero 31 sierpnia. Spodziewamy się, że zmianie uległa struktura wzrostu PKB - zwiększa się wkład inwestycji, a słabnie relatywna rola konsumpcji. Szacujemy, że w II kwartale utrzymał się solidny wzrost konsumpcji prywatnej (4,3 proc. r/r vs 4,7 proc. r/r w I kwartale 2017) a dynamika inwestycji była dodatnia po raz pierwszy od 5 kwartałów (2,7 proc. r/r vs. -0,4 proc. r/r w I kwartale). Jednocześnie obok silnego popytu wewnętrznego wzrost gospodarczy został także nieznacznie wsparty przez dodatnią kontrybucję eksportu netto, odzwierciedlającą wysoki popyt zagraniczny, który jak na razie równoważy wzrosty importu wynikające m.in. z ożywienia aktywności inwestycyjnej. Napływające z innych krajów dane pokazują, że w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej trwa wyraźne ożywienie gospodarcze. Wysokie tempo wzrostu utrzymuje się także w Rumunii i w Czechach, a solidne (w przedziale 3-4 proc.) na Węgrzech i Słowacji (por. wykres). Dane są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej, biorąc pod uwagę, że obecnie RPP jest skupiona na obserwacji bazowych źródeł inflacji. Utrzymujący się solidny wzrost gospodarczy będzie sprzyjać stopniowemu narastaniu presji cenowej. Nadal oceniamy, że przyspieszenie inflacji bazowej (szczególnie widoczne w 2018 r.) oraz utrzymywanie się realnych stóp procentowych poniżej zera mogą skłonić Radę do podwyżki stóp (pierwszej oczekujemy w listopadzie 2018 r.). Zespół Analiz Makroekonomicznych PKO Bank Polski SA

Wzrost gospodarczy w II kw. nieznacznie powyżej oczekiwań

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, tempo wzrostu PKB w II kw. zmniejszyło się do 3,9 proc. r/r wobec 4,0 proc. w I kw., a tym samym ukształtowało się ono zgodnie z naszą prognozą i powyżej konsensusu rynkowego (3,8 proc.). Kwartalna dynamika oczyszczonego z wpływu czynników sezonowych PKB nie zmieniła się w II kw. wobec I kw. i wyniosła 1,1 proc. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem. Pełne dane o PKB zawierające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane 31 sierpnia. Szeroki zakres ożywienia w inwestycjach wsparciem dla wzrostu PKB w II kw. Uważamy, że głównym czynnikiem dynamizującym wzrost PKB w II kw. był wyższy wkład inwestycji. W naszej ocenie był on efektem zarówno wyższej dynamiki inwestycji publicznych i przedsiębiorstw kontrolowanych przez jednostki sektora publicznego, jak również przyspieszenia tempa wzrostu inwestycji przedsiębiorstw prywatnych oraz gospodarstw domowych. Ożywienie inwestycji wynikało przede wszystkim ze zwiększonego wykorzystania środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-2020, które w ostatnich miesiącach znajdowało odzwierciedlenie w silnym wzroście produkcji budowlano-montażowej, szczególnie w kategorii "obiekty inżynierii lądowej i wodnej". Wyższa dynamika inwestycji gospodarstw domowych była natomiast związana z ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym. Ponadto, wsparciem dla ożywienia w inwestycjach przedsiębiorstw był wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie przemysłowym. Wygasanie efektu 500+ negatywne dla dynamiki konsumpcji prywatnej Głównym czynnikiem ograniczającym tempo wzrostu PKB w II kw. był w naszej ocenie niższy wkład konsumpcji prywatnej. Był on w znacznym stopniu związany ze stopniowym wygasaniem pozytywnego wpływu programu 500+ na jej dynamikę. Ten negatywny efekt był jednak ograniczany przez utrzymującą się poprawę sytuacji na rynku pracy, znajdującą odzwierciedlenie w wyższym tempie wzrostu funduszu płac. Ożywienie inwestycji zwiększyło popyt na dobra importowane W kierunku obniżenia wzrostu gospodarczego w II kw. oddziaływało naszym zdaniem także zmniejszenie wkładu eksportu netto. Ożywienie w inwestycjach przyczyniło się bowiem do znaczącego przyspieszenia wzrostu importu i - w efekcie - zmniejszenia wkładu eksportu netto do wzrostu. W efekcie uważamy, że wkład eksportu netto w II kw. ukształtował się nieznacznie poniżej zera. Uważamy, że kontynuacja ożywienia w inwestycjach w kolejnych kwartałach będzie oddziaływała w kierunku jego dalszego spadku. To tylko przejściowe spowolnienie Uważamy, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w II kw. ma przejściowy charakter i w III kw. dynamika PKB, wspierana przez wyższy wkład inwestycji, ukształtuje się na poziomie 4,1 proc. r/r. Dzisiejsze dane o PKB są neutralne dla złotego oraz cen długu. Nie zmieniają one również naszego scenariusza perspektyw polityki pieniężnej RPP (rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych w listopadzie 2018 r.). Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.
PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB Polski | GUS | dane makroekonomiczne | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »