FT: W Polsce nie ma kto pracować

O tym, że w Polsce brakuje rąk do pracy wie co druga firma w kraju. Teraz dowiedzieli się o tym przedsiębiorcy za granicą. O problemach na polskim rynku pracy ostrzega zagranicznych inwestorów środowy dziennik światowej finansjery "Financial Times".

Dziennik zwraca uwagę, że problem ten istnieje mimo spadku bezrobocia w Polsce do 15,3 proc. Tłumaczy to tym, że wiele osób bez pracy mieszka na wschodzie Polski, gdzie działają nieliczni inwestorzy zagraniczni, lub jest w starszym wieku i nie może pracować w nowoczesnej branży przemysłowej.

Młodsi pracownicy ze znajomością angielskiego, nie mający jeszcze rodziny, emigrują najczęściej, a tacy właśnie są najbardziej poszukiwani przez zagranicznych inwestorów.

"FT" powołuje się na przykład koreańskiej firmy LG Electronics. Kiedy budowała ona w 1999 r. fabrykę telewizorów w Mławie, nie brakowało pracowników. Teraz ma trudności z zapełnieniem 200 etatów.

Reklama

- Obawiamy się utraty pracowników, których już przeszkoliliśmy - mówi "FT" dyrektor firmy ds. zatrudnienia David Yoon.

LG Electronics w ubiegłym roku podniósł pensje pracownikom liniowym o 10 proc. i o kolejne 10 proc. w tym roku.

- Niepokoimy się o przyszły rok - mówi Yoon.

Dziennik pisze, że od wejścia w 2004 r. do Unii Europejskiej aż 1 mln Polaków wyjechało do pracy za granicę, z czego ponad 0,5 mln do Niemiec, ok. 250 tys. do Wielkiej Brytanii i ok. 100 000 do Irlandii.

Zdaniem doradcy zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Jeremiego Mordasewicza, na którego powołuje się "FT", ani zagraniczni inwestorzy, ani krajowi przedsiębiorcy nie docenili konsekwencji otwarcia unijnych rynków dla polskiej siły roboczej.

Jak jednak podkreśla gazeta, mimo kłopotów ze znalezieniem pracowników inwestorzy nadal ściągają do Polski - w ubiegłym roku inwestycje zagraniczne w naszym kraju wyniosły 7,7 mld dol., a w tym roku rząd spodziewa się 10 mld.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »