Fundusze OFE pod kreską

Październik nie był pomyślnym miesiącem dla funduszy emerytalnych. Korekta na rynku akcji oraz obniżki cen obligacji spowodowały, że żadnemu OFE nie udało się wypracować dodatniej stopy zwrotu.

Październik nie był pomyślnym miesiącem dla funduszy emerytalnych. Korekta na rynku akcji oraz obniżki cen obligacji spowodowały, że żadnemu OFE nie udało się wypracować dodatniej stopy zwrotu.

Najmniejsze straty miały OFE Polsat (-0,94%), OFE Allianz (-1,77) oraz OFE Commercial Union. Największy spadek wartości aktywów zanotowały natomiast OFE PZU Złota Jesień (-2,64%), OFE ING NNP (-2,59%) oraz OFE Sampo (-2,49%). W portfelach najsłabszych funduszy dominowały udziały w akcjach PKN Orlen (spadek ceny w październiku o około 12%), oraz banków. Bardzo słabe wyniki tych akcji przełożyły się w efekcie na znaczne zmniejszenie wartości jednostek rozrachunkowych tych funduszy.

Warto natomiast przyjrzeć się bliżej OFE z najlepszym rezultatem. Na tle pozostałych, Polsat stosuje bardzo agresywną politykę inwestycyjną. Na koniec września jego zaangażowanie w akcje wyniosło 33,6% i w ciągu miesiąca zwiększyło się do 37,3%. Jest to najwyższy udział wśród wszystkich funduszy emerytalnych. Ważną cechą OFE Polsat jest to, że w porównaniu do wielu innych, udział akcji spółek które w październiku spadły najwięcej (PKN Orlen, Pekao, PKO BP) nie jest wysoki. To pozwoliło zarządzającemu zminimalizować straty z inwestycji w akcje pomimo bardzo wysokiego zaangażowania aktywów na tym rynku.

Reklama

Benchmark OFE, który składa się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% rentowności IROS, miał w październiku stopę zwrotu na poziomie -2,3%. 10 funduszom udało się osiągnąć wynik lepszy od wskaźnika. Strata z akcyjnej indeksu wyniosła -0,7%, a z części dłużnej -1,6%. Wyraźnie zatem OFE traciły znaczne sumy zarówno na akcjach jak i na papierach dłużnych.

Komentarz do rankingów

Październik zmienił nieco sytuację wśród funduszy uzyskujących najlepsze oceny w naszym rankingu. W horyzoncie długoterminowym nadal najlepszy jest OFE AIG, który na tej pozycji jest już od lutego. Na drugim miejscu znalazło się natomiast OFE DOM, które zepchnęło stamtąd na trzecie miejsce OFE Generali. Z grupy trzech najlepszych funduszy wypadły OFE ING-NN oraz OFE PZU Złota Jesień. Przez kilka miesięcy wskaźnik relacji zysku do ryzyka był w nich na bardzo wysokim poziomie ale od dwóch miesięcy ich pozycja wyraźnie słabnie. W październiku OFE ING NN znalazło się na 5 pozycji z oceną 4a, natomiast OFE PZU Złota Jesień zajęło miejsce 7 i otrzymało ocenę 3a. W horyzoncie obejmującym okres ostatnich 12 miesięcy ranking funduszy wygląda już nieco inaczej. W tym układzie nadal przewodzi OFE AIG, jednak na pozostałych miejscach znajdują się OFE ING NNP oraz OFE Commercial Union. Pomimo słabszej pozycji w rankingu długoterminowych OFE ING NN ma dobry wskaźnik zysku do ryzyka w krótszym okresie.

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | złota | fundusze | jesień | Polsat | stopy zwrotu | kreski | OFE | ing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »