Immoeast będzie trzechsetną firmą na GPW

Zaplanowany na piątek 25 maja debiut Immoeast zapisze się w archiwach warszawskiej giełdy. Nie tylko dlatego, że to do tej pory największa (warta 3 mld EUR) oferta publiczna, na jaką mogą się zapisywać polscy inwestorzy. Deweloper przejdzie do historii także dlatego, że dzięki niemu grupa notowanych spółek urośnie do 300.

Zaplanowany na piątek 25 maja debiut Immoeast zapisze się w archiwach warszawskiej giełdy. Nie tylko dlatego, że to do tej pory największa (warta 3 mld EUR) oferta publiczna, na jaką mogą się zapisywać polscy inwestorzy. Deweloper przejdzie do historii także dlatego, że dzięki niemu grupa notowanych spółek urośnie  do 300.

Giełdowy kalendarz wydarzeń nie mógł się więc lepiej ułożyć dla władz warszawskiego parkietu, którym szczególnie zależy na przyciąganiu spółek dużych i zagranicznych.

Swoisty jubileusz może popsuć Polmos Lublin, jednak nie jest jeszcze pewne, czy decyzja o wycofaniu akcji spółki z obrotu zostanie wykonana na którejś z najbliższych sesji. Gdyby tak się stało, trzechsetną spółką zostanie Budvar Centrum, którego walory swoją giełdową premierę będą miały w poniedziałek, 28 maja.

Wiele wskazuje na to, że ten rok będzie obfitował w wydarzenia istotne przede wszystkim dla giełdowych statystyków. Od początku roku zadebiutowało 19 spółek (w takim samym okresie ubiegłego roku zaledwie dwie - North Coast i Cash Flow). Trwają lub na dniach rozpoczną się zapisy na akcje sześciu emitentów: Immoeast, Polerstu, Budvaru Centrum, JW Construction, ACE i Kredyt Inkaso, a Komisja Nadzoru Finansowego rozpatruje wnioski o zatwierdzenie prospektów emisyjnych 24 firm. Jeśli dodać do tego deklaracje brokerów i zarządów kolejnych chętnych do wejścia na giełdę, liczba ofert na rynku pierwotnym może w tym roku osiągnąć 100, a nawet 120. Nie powinno być więc żadnego problemu z pobiciem rekordu 62 debiutów w ciągu roku, ustanowionego dokładnie dziesięć lat temu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najpóźniej na początku przyszłego roku giełdowe tabele trzeba będzie poszerzyć do 400 pozycji. Przynajmniej pod tym względem warszawska giełda znajdzie się w ścisłej czołówce europejskich parkietów.

Reklama

Dużo wcześniej władze GPW odnotują wspomnianą liczbę 400 w zestawieniu przedstawiającym liczbę spółek, które od 1991 r. przewinęły się przez warszawski parkiet. Takich firm jest 391, jeśli wziąć od uwagę zarówno spółki obecnie notowane, jak i te, które przez 16 lat funkcjonowania giełdy wycofano z obrotu. W tym roku z giełdy zniknęły cztery firmy - BorsodChem, Ekodrob, ZREW (wchłonięty przez Polimex Mostostal) i Softbank (po połączeniu z Asseco Poland). W ich ślady, oprócz wspomnianego Polmosu Lublin, wkrótce powinny pójść także Broker FM, Unimil i Bank Austria Creditanstalt. O jedną spółkę mniej będzie po fuzji ABG i Spinu.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: GPW | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »