Komentarz tygodniowy krajowego rynku walutowego

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł umocnienie kursu waluty krajowej wobec dolara. Na poniedziałkowej sesji złoty był notowany na poziomie 4,4450 wobec dolara aby w czwartek osiągnąć poziom 4,3740.

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł umocnienie kursu waluty krajowej wobec dolara. Na poniedziałkowej sesji złoty był notowany na poziomie 4,4450 wobec dolara aby w czwartek osiągnąć poziom 4,3740.

W piątek nastąpiło osłabienie kursu USD/PLN do poziomu 4,4100. Wobec euro złoty był wyceniany w przedziale 3,8890 - 3,9630. W ostatecznym rozrachunku w piątek kurs EUR/PLN osiągnął poziom 3,9200 wobec 3,9410 w poniedziałek.

Krajowa waluta umocniła się na skutek dobrych informacji napływających z NBP o deficycie obrotów bieżących w październiku, który wyniósł 1,051 mld. Bardzo pozytywny wpływ na złotówkę miały dane o eksporcie, który wzrósł o 17% w porównaniu z październikiem ub.r. Publikacja przez GUS wskaźnika wzrostu cen żywności za drugą połowę listopada na poziomie 0,2% polepszyła dodatkowo nastroje inwestorów. MF oszacowało wskaźnik inflacji na koniec listopada na poziomie 9,2%.

Reklama

Ważnym wydarzeniem, które jednak miało niewielki wpływ na złotówkę, było rozstrzygnięcie losów przetargu na telefonię komórkową UMTS. Ministerstwo Łączności unieważniło przetarg na telefonię komórkową przydzielając tym samym pozwolenie dotychczasowym operatorom GSM. Resort w ten sposób uniknął niebezpieczeństwa zaskarżenia przetargu przez operatorów zagranicznych. Przydzielone koncesje przyniosą w przyszłym roku wpływy do budżetu na poziomie 750 mln euro.

Najważniejszą informacją dla inwestorów było zgłoszenie przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego kandydatury L. Balcerowicza na stanowisko prezesa NBP. Rynek nie był zaskoczony decyzją prezydenta zwłaszcza po wcześniejszej informacji ze strony AWS o poparciu zgłoszonej kandydatury. Zdaniem członków RPP zmiana na fotelu prezesa banku centralnego nie wniesie zmian w dotychczasową politykę pieniężną, która skierowana jest na zahamowanie inflacji oraz zrównoważenie polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd.

Na piątkowym posiedzeniu sejmu zostało odłożone głosowanie na temat ustaw okołobudżetowych, które mają przynieść spadek przyszłorocznego deficytu budżetowego o 3,4 mld PLN. Nowy termin głosowania nie został jeszcze ustalony. Natomiast głosowanie nad wyborem nowego prezesa NBP zostanie przeprowadzone prawdopodobnie w czasie sesji w dniach 20-22 grudnia.

W najbliższym tygodniu ewentualne osłabienie złotego do poziomu USD/PLN 4,4200-4,4300 należy wykorzystywać do sprzedaży dolara amerykańskiego.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: osłabienie | komentarz | złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »