Na cięcie stóp jeszcze poczekamy

"Oczekiwania analityków na poluzowanie polityki pieniężnej na przełomie '12 i '13 roku w świetle spowolnienia wzrostu i dobrych perspektyw powrotu inflacji do celu są uzasadnione" - napisał Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

"(...)Jednak zarówno krótkookresowe, jak i średniookresowe perspektywy powrotu inflacji do celu ostatnio się poprawiły. Spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce jest już widoczne, a prognozy dynamiki gospodarczej w strefie euro, USA, czy Chinach były ostatnio obniżane. Oczekiwania analityków rynkowych, że wraz z potwierdzeniem spadku bieżącej inflacji, czyli na przełomie 2012 i 2013 r., prawdopodobne jest poluzowanie polityki pieniężnej, wydają się więc uzasadnione" - napisał.

Do końca 2012 r. stopy proc. bez zmian - Citi

- Do końca roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, a w 2013 roku mogą zostać obniżone o 50-75 pb - uważają analitycy banku Citi Handlowy. Ich zdaniem inflacja w czerwcu mogła wzrosnąć co najmniej do 4,4 proc., potem powinna się obniżać, by zejść do celu na początku przyszłego roku.

Reklama

"W lipcu RPP złagodziła swój komunikat, jednak naszym zdaniem nie musi to oznaczać szybkich obniżek stóp procentowych. Członkowie RPP zwracają uwagę na poziom realnych stóp, próbując utrzymywać je powyżej zera. Oczekujemy, że skłonność Rady do obniżek zwiększy się, gdy inflacja spadnie na tyle, by zapewnić wyraźnie dodatni poziom stóp realnych" - napisano w lipcowym raporcie.

"Oczekujemy, że do końca roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, a w 2013 roku mogą zostać obniżone o 50-75 pb" - dodano.

"Oczekujemy wyraźnego wzrostu inflacji w czerwcu (przynajmniej do 4,4 proc.), po czym wskaźnik CPI najprawdopodobniej spadnie do poziomu celu RPP już na początku 2013" - zaznaczono.

Nastawienie RPP będzie łagodnieć - Raiffeisen

Nastawienie RPP będzie w najbliższych miesiącach łagodnieć, ale obniżek stóp procentowych jeszcze w 2012 roku nie będzie - oceniają ekonomiści Raiffeisen Banku. Ich zdaniem, obniżki stóp procentowych nie należy także oczekiwać w pierwszej części 2013 roku.

Ekonomiści Raiffeisen spodziewają się, że nastawienie Rady Polityki Pieniężnej będzie stopniowo łagodnieć, do czego przyczyni się zwrócenie większej uwagi na realną gospodarkę kosztem inflacji.

"Dodatkowo pod koniec roku chęć do zacieśniania polityki pieniężnej osłabić może powrót inflacji poniżej górnej granicy pasma odchyleń od celu inflacyjnego, pociągający za sobą także wzrost stóp procentowych w ujęciu realnym.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowane jest dopiero na wrzesień. Uważamy, że do tego czasu zwolennicy dalszych podwyżek stóp procentowych znajdą się już w zdecydowanej mniejszości, a Rada przy rozważaniu zmian kosztu pieniądza stopniowo przesuwać się będzie w stronę ewentualnych obniżek stóp procentowych. Nie zakładamy jednak, aby mogły one nastąpić jeszcze w tym roku" - napisano w miesięcznym raporcie.

"Jako przedwczesne traktujemy także widoczne w rynkowym konsensusie oczekiwania na taki ruch w pierwszej części 2013 r. Tak jak teraz podwyżki stóp procentowych ogranicza spowalniający wzrost gospodarczy, tak w naszej ocenie ewentualne rozważania o ich redukcji ograniczać będzie wciąż relatywnie wysoka, bo pozostająca co najmniej do połowy 2013 r. w górnych granicach pasma odchyleń od celu inflacyjnego dynamika cen konsumpcyjnych" - dodano.

_ _ _ _ _

Dziś Narodowy Bank Polski opublikuje najnowszy "Raport o inflacji - lipiec 2012", którego częścią jest projekcja inflacji i wzrostu PKB, Projekcja inflacji i PKB opracowywana jest przez Instytut Ekonomiczny NBP, przy pomocy modelu makroekonomicznego NECMOD. Projekcja inflacji stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy | oczekiwania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »