Neutralna RPP- analitycy

Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej na neutralne z restrykcyjnego. Oznacza to, że możliwe stały się obniżki stóp procentowych, podczas gdy przy poprzednim, restrykcyjnym nastawieniu o obcięciu stóp NBP nie było mowy.

Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej na neutralne z restrykcyjnego. Oznacza to, że możliwe stały się obniżki stóp procentowych, podczas gdy przy poprzednim, restrykcyjnym nastawieniu o obcięciu stóp NBP nie było mowy.

Członkowie RPP bardzo ostrożnie wypowiadali się na temat możliwych obniżek stóp procentowych. - Zmiana nastawienia oznacza prawdopodobieństwo obniżki stóp, ale prawdopodobieństwo nie oznacza pewności - powiedział Grzegorz Wójtowicz z RPP.

Jednak dla analityków sprawa jest już przesądzona, pytanie brzmi tylko - kiedy i o ile RPP obniży stopy. Najczęściej prognozy mówią o końcu I kwartału, choć część analityków liczy na wcześniejszy ruch. Np. Krzysztof Błędowski z Wood & Company prognozuje obniżkę już w styczniu. Inni są ostrożniejsi - m.in. dlatego, że RPP chciałaby osiągnąć na koniec 2001 r. inflację bliską 6%, czyli dolnej granicy celu inflacyjnego (górna to 8%), więc będzie chciała się upewnić, że ten poziom uzyska.

Reklama

Poza tym, RPP wskazuje na 5 czynników, które mogą zakłócić proces dezinflacji - m.in. niski spadek inflacji bazowej, co oznacza, że spadek wskaźnika wzrostu cen w ostatnim czasie wynikał z czynników sezonowych (żywność i paliwa), i niskie zbiory żywności, co może zwiększyć presję na wzrost jej cen w 2001 r. Na koniec tego roku inflacja, według RPP, może spaść poniżej 9%.

Według Mateusza Szczurka, analityka ING Barings, obniżka stóp nastąpi w lutym-marcu 2001 r. - Pozytywne trendy dotyczące spadku inflacji pojawiły się stosunkowo niedawno. Gospodarka rzeczywiście zwalnia, ale nadal istnieją pewne niebezpieczeństwa związane z polityką fiskalną w przyszłym roku, choć większość z nich została zażegnana ustawa-

mi okołobudżetowymi - powiedział. - Pewna ostrożność RPP jest więc uzasadniona.

Krzysztof Błędowski z Wood & Company jest większym optymistą. - Uważam, że obniżka jest prawdopodobna już w styczniu. Jeżeli od dziś do następnego posiedzenia będzie jakakolwiek dana statystyczna, czy jakiekolwiek zdarzenie, które potwierdzi np. dalszą obniżkę inflacji czy pogorszenie się tempa wzrostu produkcji lub dochodu narodowego, to RPP obniży stopy - powiedział.

Analitycy są za to zgodni, że pierwsza obniżka będzie niewielka, na poziomie 100-150 pkt. bazowego. Większych należy spodziewać się po kilku miesiącach. Mniej optymistyczny co do obniżki stóp procentowych jest minister finansów Jarosław Bauc, który stwierdził, że musi upłynąć sporo czasu nim utrwalą się pozytywne trendy w gospodarce.

Parkiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »