Nowe rynki na GPW od 1 maja

Od 1 maja rynek na giełdzie będzie dzielić się na urzędowy i nieurzędowy. W jego ramach powstaną segmenty dla spółek spełniających dodatkowe wymogi.

Od 1 maja rynek na giełdzie będzie dzielić się na urzędowy i nieurzędowy. W jego ramach powstaną segmenty dla spółek spełniających dodatkowe wymogi.

Na ostatnim posiedzeniu KPWiG zatwierdziła regulamin rynku urzędowego, zaproponowany przez GPW. Giełda dostosowała regulacje do rozporządzenia Rady Ministrów z 2001 r. oraz dyrektyw unijnych. - Poza tym Rada Giełdy przyjęła już regulamin rynku nieurzędowego, czyli takiego, którego kształt nie jest określany sztywno przez regulacje organów państwowych, ale przez samą GPW. Teraz czekamy na zatwierdzenie przez komisję - mówi Andrzej Sopoćko, wiceprezes warszawskiego parkietu.

Na rynku urzędowym znajdą się papiery spółek spełniające odpowiednie warunki rozproszenia akcji i o kapitalizacji przekraczającej 1 mln euro. - Na rynku nieurzędowym natomiast nie będą obowiązywać żadne wymogi kapitałowe. Wejść tam będą mogły firmy, które są dopuszczone do rynku publicznego i nie znajdują się w upadłości czy w układzie wierzycielskim - twierdzi A. Sopoćko. Dodaje, że ok. 15 firm notowanych na GPW nie będzie spełniać wyższych wymogów i trafi na rynek nieurzędowy.

Reklama

W ramach obu rynków giełda zamierza uruchomić segment dla wyróżniających się spółek. - Na rynku urzędowym będzie to segment Plus, a na drugim - Prim - zapowiada wiceprezes. Jeden z podstawowych wymogów dla Plusa zakłada, że wartość akcji w obrocie giełdowym, które są w rękach akcjonariuszy posiadających poniżej 5% głosów na WZA, wynosi przynajmniej 3 mln euro. Papiery te muszą też stanowić co najmniej 25% akcji firmy. - Kolejne warunki to zorganizowanie co najmniej dwa razy do roku spotkań z inwestorami i analitykami, zawarcie umowy z animatorem emitenta i przestrzeganie wszystkich zasad ładu korporacyjnego - wymienia A. Sopoćko. Spółki muszą zobowiązać się też do podawania raportów okresowych i bieżących jednocześnie w języku polskim i angielskim.

- Do segmentu Prim będą mogły dołączyć spółki małe, ale akceptujące zwiększony wymóg transparentności - mówi wiceprezes. Podobnie jak w przypadku Plusa chodzi m.in. o kontakty spółki z inwestorami, choć nie ma obowiązku przestrzegania wszystkich zasad ładu korporacyjnego. - Na rynek nieurzędowy chcemy przyciągnąć nawet najmniejsze spółki, również zagraniczne, które chcą pozyskać środki z rynku publicznego - twierdzi A. Sopoćko.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: wymogi | GPW | regulamin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »