Opłata w dół

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zamierza obniżyć opłatę operacyjną w stopniu proporcjonalnym do wzrostu liczby transakcji wywołanego wdrożeniem Warsetu. Obniżkę będą już uwzględniać faktury za listopad.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zamierza obniżyć opłatę operacyjną w stopniu proporcjonalnym do wzrostu liczby transakcji wywołanego wdrożeniem Warsetu. Obniżkę będą już uwzględniać faktury za listopad.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zamierza obniżyć opłatę operacyjną w stopniu proporcjonalnym do wzrostu liczby transakcji wywołanego wdrożeniem Warsetu. Obniżkę będą już uwzględniać faktury za listopad. KDPW chce także zamówić specjalistyczną analizę, która odpowie na kluczowe dla dalszego rozwoju tej instytucji pytania, w tym czy i z kim się integrować.

Prezes Depozytu Elżbieta Pustoła nie wyklucza połączenia z giełdą, gdyby dla rynku i tych instytucji okazało się to korzystne. - Działamy jednak na znacznie większym obszarze niż rynek giełdowy. Czy więc dla nas połączenie z GPW byłoby najlepszym rozwiązaniem? Myślę, że w tej chwili nie można odpowiedzieć na to pytanie - twierdzi E. Pustoła.

Reklama

Analiza, jaką chce zamówić KDPW, ma określić jego optymalną strategię rozwoju na przyszłość. KDPW myśli również o udziale w procesach integracyjnych (obejmujących izby rozliczeniowe) zachodzących w Europie Zachodniej. Od jednego z takich centrów integracyjnych uzyskał obietnicę współpracy i włączenia go za kilka lat do prac nad wspólnym dla uczestników centrum systemem.

Z przyczyn prawnych integracji nie podlegają funkcje depozytowe. Czy w tej sytuacji KDPW bierze pod uwagę podział na dwa podmioty: depozyt i izbę rozliczeniową? - Jeżeli z jakichś względów okazałoby się to lepszym rozwiązaniem od obecnego, to czemu nie - twierdzi prezes Pustoła.

KDPW nie jest też przeciwnikiem prywatyzacji. Prezes Pustoła jest zdania, że Skarb Państwa powinien się z rynku kapitałowego wycofywać, choć wskazuje, że trzeba by ustalić, kiedy i jak miałoby to następować.

Zdaniem E. Pustoły, skok liczby transakcji wywołany wprowadzeniem Warsetu przy zachowaniu opłaty operacyjnej na obecnym poziomie zwiększyłby przychody Depozytu. - Obniżymy opłatę operacyjną w takiej proporcji, w jakiej nastąpi wzrost stopnia rozbicia zleceń maklerskich przekładający się na przyrost liczby transakcji - twierdzi prezes.

KDPW wskazuje, że problem związany z kwestią rozbijania zleceń występował także, choć w mniejszym stopniu, w poprzednim systemie. Ograniczanie wynikającej stąd nieprzewidywalności kosztów jest bardzo ważną sprawą dla brokerów. Na świecie stosowane są w tym przypadku różne metody - specjalne systemy kojarzenia zleceń o porównywalnej wielkości, prawne rozwiązania pozwalające na łączenie małych zleceń. - Biura mogą także ograniczyć problem nieprzewidywalności kosztów przez ich oszacowanie z uwzględnieniem poziomu średniego rozbicia zleceń z tego przedziału wartości, którego dotyczy zlecenie - twierdzi prezes Pustoła.

W dłuższej perspektywie KDPW chce obniżać opłaty, żeby zwiększać konkurencyjność rynku przez zmniejszanie kosztów jego uczestników. - Ustaliliśmy jednak, że w perspektywie trzech lat nasze przychody zrównają się z kosztami, co powoduje, że wielkich możliwości manewru co do opłat nie mamy. Jeśli będzie lepiej, niż wynika to z symulacji, tzn. stan rynku będzie lepszy, a nasze koszty niższe, to takie możliwości się pojawią - twierdzi E. Pustoła.

KDPW jest w trakcie realizacji podstawowego zadania inwestycyjnego - wymiany systemu informatycznego. Robi wszystko, by nowy system wystartował w 2002 r., choć z negocjacji z ewentualnym dostawcą wynika, że to "optymistyczny termin".

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: faktura | opłata | W dół | depozyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »