PIT wspólny z dzieckiem nie dla konkubentów

Osoby żyjące w związkach partnerskich nie rozliczą z dziećmi dochodów uzyskanych w 2011 roku. Nie uczynią tego, albowiem nie będą już osobami samotnie wychowującymi swe pociechy - pisze "Rzeczpospolita".

Tak postanowili posłowie, uchwalając najnowsze zmiany w ustawie o PIT, które zaczną obowiązywać z początkiem przyszłego roku. Dziś zajmie się nimi Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Gazeta zauważa, że co roku z tej preferencji korzysta ponad 500 tys. podatników. Ilu faktycznie wychowuje dziecko w pojedynkę, a ilu, wychowując je, żyje w wolnych związkach - nie wiadomo.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zmiana nie jest skierowana przeciwko podatnikom. "Chodzi o zamierzone obchodzenie prawa. A mianowicie, gdy matka nie bierze ślubu z ojcem dziecka tylko po to, by jako samotny rodzic dostać dodatkowe punkty przy przyjęciu dziecka do przedszkola albo uzyskać preferencje podatkowe" - mówi "Rz" Magdalena Kobos, rzecznik prasowy MF. Więcej o tym w publikacji "Rzeczpospolitej".

Reklama

_ _ _ _ _

Przez najbliższe trzy lata próg PIT bez zmian

na niezmienionym poziomie. Przynajmniej do końca 2013 roku próg rocznego wynagrodzenia, od którego zależy, czy płacimy 18 czy 32 procent podatku, ma wynieść 85 528 złotych. Dla niektórych oznacza to kolejny wzrost podatków.

Chodzi przede wszystkim o osoby, którym już w tej chwili grozi przekroczenie progu podatkowego, czyli te, które teraz zarabiają na rękę niecałe 5 900 złotych miesięcznie. Zakładając, że dostaną niewielką, czteroprocentową podwyżkę - czyli taką, jak przeciętnie rosną pensje w kraju - przeskoczą próg podatkowy. I wtedy, zamiast dotychczasowych 18 procent podatku PIT, zapłacą 32 procent. W efekcie będą oddawać państwu rocznie o prawie tysiąc złotych więcej. Plus kolejne dodatkowe pół tysiąca na ZUS i składki zdrowotne.Ministerstwo Finansów szacuje jednak, że budżet państwa zarobi na tej zmianie okrągły miliard złotych.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »