Podwójne członkostwo w OFE

Zanim odbędzie się pierwsze losowanie ubezpieczonych do funduszy emerytalnych, już wiadomo, że dla ZUS-u oznaczać ono będzie nowe kłopoty. Do losowania mogą bowiem trafić osoby, które już są członkami otwartych funduszy emerytalnych.

Zanim odbędzie się pierwsze losowanie ubezpieczonych do funduszy emerytalnych, już wiadomo, że dla ZUS-u oznaczać ono będzie nowe kłopoty. Do losowania mogą bowiem trafić osoby, które już są członkami otwartych funduszy emerytalnych.

powodu nieprecyzyjnych zapisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, już w trakcie pierwszego losowania do bazy danych ZUS mogą wkraść się nowe błędy.

ZUS sporządza bowiem listy osób do losowania na podstawie porównania danych zgromadzonych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych i Centralnym Rejestrze Członków. Jeśli ubezpieczonego nie ma w tym drugim rejestrze, zostaje wpisany na listę do losowania. Tymczasem, okazuje się, że część osób, które podpisały już umowę z OFE, nie są jeszcze wpisane do rejestru członków OFE. Może to wynikać z tego, że albo dokumenty potwierdzające uczestnictwo nie dotarły jeszcze do ZUS, bądź też nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Niejasności pojawiły się już nawet w momencie, kiedy ZUS zaczął rozsyłać wezwania do wyboru OFE. Okazało się wtedy, że takie zawiadomienia otrzymały m.in. osoby, które już są członkami funduszy.

Reklama

W sumie ZUS o konieczności zawarcia umowy z funduszem poinformował ponad 660 tys. osób. Ponad 200 tys. z nich odpowiedziało, że już są członkami OFE, bądź właśnie podpisały umowę. Takich osób może być jednak więcej.

ZUS, mimo podejrzeń, że ubezpieczony wybrał już swój fundusz, będzie musiał go jednak uwzględnić w losowaniu. Po rozlosowaniu, ta sama osoba może należeć do dwóch różnych funduszy. W takiej sytuacji liczy się umowa podpisana wcześniej. Jednak w systemie informatycznym ZUS powstanie "przekłamanie", którego wyjaśnienie może potrwać kilka miesięcy. Uczestnika o podwójnym członkostwie trzeba będzie wyrejestrować z funduszu, który został mu przydzielony losowo. Procedura jest podobna jak przy zmianie funduszu. W niektórych przypadkach konieczny może się okazać nawet transfer pieniędzy.

Niewykluczone więc, że wkrótce konieczna będzie zmiana ustawy systemowej. Zdaniem prof. Lesława Gajka, prezesa ZUS, może w ustawie powinien znaleźć się zapis, że osoby, co do których ZUS ma wątpliwość, czy nie są już członkami OFE, nie uczestniczą w losowaniu do momentu wyjaśnienia sprawy. To pozwoliłoby uniknąć pomnażania błędów w systemie informatycznym ZUS.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: podwójne | OFE | ZUS | członkostwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »