Polacy wracają na norweskie budowy

Ożywienie w norweskim budownictwie zaczyna się już przekładać na rosnącą liczbę ofert pracy, dostępnych w tej branży. Z poprawy sytuacji korzystają Polacy, znajdujący zatrudnienie w tamtejszych firmach. Te zaś płacą od 139 do160 koron na godzinę (1 korona norweska = 0,5041 zł wg kursu NBP z dn. 13 kwietnia 2011 r.).

Po kilkunastu miesiącach zastoju na rynku nieruchomości w krainie fiordów nastało długo wyczekiwane ożywienie w branży budowlanej. Rośnie liczba kontraktów i zleceń, a norweskie firmy zaczynają szukać nowych pracowników. W sektorze budowlanym po raz pierwszy od dwóch lat wzrosła liczba zatrudnionych obcokrajowców. To dobra wiadomość dla Polaków.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Paradoksalnie, na skutek kryzysu, jaki dotknął rynek budowlany w Norwegii, wzrosło zainteresowanie naszymi firmami. Wielu norweskich inwestorów, chcąc ograniczyć koszty zaczęło korzystać z usług polskich podwykonawców. W ten sposób w dość krótkim czasie zyskaliśmy miano taniej i solidnej siły roboczej.

Kogo szukają?

Zainteresowanie polskimi firmami ze strony norweskich kontrahentów powinna ucieszyć wielu naszych rodaków przebywających w kraju. Większość przedsiębiorców działających w Norwegii rekrutuje pracowników właśnie nad Wisłą, nie wykorzystując do końca potencjału drzemiącego w polskiej sile roboczej obecnej na miejscu. Jest to o tyle dziwne, że przebywający tam Polacy posiadają doświadczenie na norweskich budowach i certyfikaty poświadczające kwalifikacje.

Reklama

Ożywienie w norweskim budownictwie stwarza też szanse na zatrudnianie w tamtejszych firmach. Rosnąca liczba zleceń już teraz przekłada się na większą liczbę ofert pracy.

- Na obecną chwilę największym wzięciem cieszą się osoby wykonujące zawód cieśli szalunkowego - mówi Marlena Brathen z NAV w Oslo. Na brak ofert nie mogą też narzekać betoniarze, zbrojarze, monterzy konstrukcji stalowych, hydraulicy, operatorzy i mechanicy ciężkiego sprzętu budowlanego.

Praca za granicą - przyjemność czy udręka? Podyskutuj na Forum

Będą zatrudniać

42 proc. spośród norweskich firm budowlanych zadeklarowało w tym roku gotowość do zatrudnienia obcokrajowców. To szansa dla Polaków, którzy w wyniku kryzysu stracili zatrudnienie lub zostali zmuszeni zamknąć swoją działalność. Nasi rodacy cieszą się w krainie fiordów sporym uznaniem. Sami Norwedzy traktują nas jako wypróbowaną siłę roboczą. Niejeden tamtejszy zleceniodawca, wahając się między polską a np. rumuńską firmą, zdecyduje się postawić na tą pierwszą. To samo dotyczy naszych pracowników.

Największe szanse na norweskim rynku budowlanym mają firmy z doświadczeniem, mogące pochwalić się udanymi zleceniami w Norwegii lub innym kraju skandynawskim.

Nasi rodacy szukający pracy na norweskich budowach muszą się jednak liczyć z konkurencją ze strony Szwedów. Mają oni nad nami sporą przewagę z racji bliskiego sąsiedztwa i pokrewności języka. Mogą też liczyć na większą przychylność norweskich pracodawców.

Praca za granicą - gdzie teraz opłaca się pojechać? Dołącz do dyskusji

Mniej niż Norwedzy

Nasi rodacy zatrudnieni w norweskiej branży budowlanej zarabiają w granicach 140-160 koron na godzinę. W zależności od liczby godzin pracy, ich miesięczna płaca oscyluje pomiędzy 20-30 tys. koron. Zarobki te są w dalszym ciągu mniejsze niż to, na co mogą liczyć norwescy fachowcy. Średnia stawka wynagrodzenia dla pracowników budowlanych w Norwegii wyniosła w roku 2010 około 185 koron. Warto dodać, że osoby zatrudnione w północnych regionach zarabiają często ponad 220 koron na godzinę.

Norweskie warunki płacowe obowiązują również pracowników delegowanych. Takiej osobie oddelegowanej np. do budowy przedszkola w Oslo nie można zapłacić "polskiej płacy" powiększonej o delegacje. Zgodnie z norweskimi regulacjami wykwalifikowany budowlaniec musi zarobić w tym kraju co najmniej 154,50 koron brutto na godzinę.

Maciej Sibilak

Aktualne minimalne stawki w budownictwie Pracownik wykwalifikowany: 154,50 koron Pracownik niewykwalifikowany z co najmniej jednorocznym stażem pracy: 144,50 koron Pracownik niewykwalifikowany: 139 koron Pracownicy poniżej 18 lat: 93 koron

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »