Prześwietlanie klienta

Biuro Informacji Kredytowej po roku od rozpoczęcia działalności operacyjnej dysponuje danymi o 70 proc. rynku kredytów detalicznych w Polsce, a do końca 2003 roku będzie już dysponowało takimi danymi obejmującymi 95 proc. rynku.

Biuro Informacji Kredytowej po roku od rozpoczęcia działalności operacyjnej dysponuje danymi o 70 proc. rynku kredytów detalicznych w Polsce, a do końca 2003 roku będzie już dysponowało takimi danymi obejmującymi 95 proc. rynku.

BIK ma już w swoich zasobach informacje dotyczące kilku milionów klientów banków. Jego zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucja informacji o historii kredytowej klientów banków w formie raportów. Dane te pomagają bankom podejmować decyzje dotyczące udzielenia kredytu i zarządzania. Wymiana informacji BIK z bankami odbywa się na zasadach wzajemności, co oznacza, że raporty kredytowe mogą otrzymać tylko te banki, które przysyłają dane.

Informacje, które banki otrzymują z BIK pozwalają na lepszą ocenę ryzyka kredytowego, upraszczają i przyspieszają procedurę przyznawania pożyczek, pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji w najkrótszym czasie. Pozwala to bankom na zmniejszenie ryzyka trudnych kredytów, zmniejszenie kosztów obsługi, poszerzenie oferty, zwiększenie konkurencyjności i rozwój infrastruktury w ramach dostosowania jej do wymogów Unii Europejskiej.

Reklama

Korzyści z istnienia BIK ma także klient, do którego bank ma większe zaufanie dysponując szerokim wachlarzem informacji na jego temat. Nie bez znaczenia jest także ułatwiony dostęp do usług bankowych, dzięki uzyskaniu przez klienta swego rodzaju certyfikatu zdolności kredytowej.

Pojawiające się informacje o wyłudzeniu kredytów z naszych banków nie należą niestety do rzadkości. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że co ósmy (13 proc.) zadłużony respondent negatywnie oceniający warunki materialne własnego gospodarstwa domowego obawia się, że nie będzie mógł w terminie spłacić rat zaciągniętych kredytów i pożyczek, a 7 proc. badanych nie potrafi ocenić swoich możliwości kredytowych. Wśród osób, które pożyczały pieniądze, korzystały z kredytów lub zakupów na raty, średnia kwota zadłużenia w ciągu ostatniego półrocza, wynosiła 5729 zł i była zróżnicowana w zależności od kondycji finansowej gospodarstwa domowego. Średnie kwoty pożyczane przez osoby żyjące w dobrych warunkach materialnych (10.552 zł) były ponad dwukrotnie wyższe, niż przeciętne kwoty pożyczone przez osoby negatywnie oceniające sytuację finansową własnych gospodarstw (4018 zł).

Z danych NBP wynika jednoznacznie, że pogarsza się jakość portfeli kredytowych naszych banków, co jest m.in. efektem pogarszającej się sytuacji finansowej klientów i nieterminowym spłacaniu przez nich zaciągniętych pożyczek.

Prawo i Gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »