Rynek czeka na cięcie stóp

Dwie obniżki po 25 pkt - taki scenariusz dla stóp procentowych w tym roku przewidują ekonomiści. Pierwsza z nich w czerwcu. Mimo rozbudzonych, także wypowiedziami członków Rady Polityki Pieniężnej, nadziei rynku na 50-punktową obniżkę stóp procentowych, ekonomiści w większości przewidują o połowę mniejsze cięcie.

Dwuznaczne informacje

- Rzeczywiście, ostatnie dane o gospodarce, przyniosły rozczarowanie. Jednak jej obraz nie jest jednorodny; produkcja przemysłowa i koniunktura w przemyśle są słabe, z drugiej jednak strony obserwujemy silne ożywienie w budownictwie, nieznaczną poprawę w handlu detalicznym - uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego.

Maciej Reluga, ekonomista BZ WBK, zwraca uwagę na stopniową poprawę na rynku pracy i przewiduje szybszy wzrost funduszu płac, co przy spadającej inflacji będzie skutkowało wzrostem realnych wynagrodzeń i przyczyni się do wzrostu konsumpcji.

Reklama

- Rada powinna zastanowić się, czy te informacje zmieniają obraz gospodarki w perspektywie nie kilku miesięcy, a roku-dwóch, bo taki jest wpływ działań RPP na gospodarkę - zauważa ekonomista BZ WBK.

Tymczasem według Łukasza Tarnawy, głównego ekonomisty PKO BP, już za miesiąc-dwa, gospodarka zacznie odnotowywać zdecydowanie lepsze wyniki. - Nie widzę ryzyka trwałego osłabienia wzrostu gospodarczego. W drugiej połowie roku PKB powinien rosnąć w tempie 4-5 proc. Oczywiście przy założeniu, że ruszy konsumpcja, złoty nie będzie się gwałtownie umacniał, a w otoczeniu Polski nie nastąpią nagłe negatywne zmiany - uważa Łukasz Tarnawa.

Różne punkty widzenia

Ekonomiści zgadzają się, że obniżka stóp procentowych nastąpi już na najbliższym posiedzeniu. Mają jednak odmienne zdania co do jej skali, a także ewentualnej zmiany nastawienia w polityce pieniężnej.

- Ostatnia zmiana nastawienia na neutralne była sygnałem dla rynku, że cykl obniżek stóp dobiegł końca. Jednak w otoczeniu gospodarczym wiele się od tego czasu zmieniło. Dlatego spodziewamy się, że RPP zdecyduje się na jedno, 50-punktowe cięcie i nie zmieni nastawienia. Nie ma co dawać nadziei, że rozpoczyna się kolejny cykl obniżek - twierdzi Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

- Zmiana nastawienia byłaby w tej sytuacji błędem - wtóruje Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jednak według Marka Nienałtowskiego, głównego ekonomisty Palladia Capital Markets, w czerwcu rada zmieni nastawienie.

- A później będziemy mieli jeszcze jedną obniżkę. Inflacja konsumencka i bazowa są bardzo niskie i spadają, inwestycje zamarły i tak naprawdę nikt nie wie, co się dzieje ze wzrostem gospodarczym. Rząd założył, że wyniesie on 3,7 proc. Tymczasem premier Marek Belka mówi, że ostrożnie szacując będzie to 4 proc. PKB. To jakieś nieporozumienie - komentuje ekonomista Palladii.

To, jaka będzie skala obniżki stóp, zależy, jak rada zinterpretuje ostatnie zdarzenia w gospodarce - na ile to przejściowe, a na ile trwalsze tendencje. - Pamiętajmy, że RPP to 10 różnych punktów widzenia. Na razie komentarze jej członków potwierdzają, że obniżki będą. Jakie? To zależy od rozkładu sił wewnątrz RPP - mówi Maciej Reluga.

Bartosz Krzyżaniak

O ile spadną stopy?

Prognozy ekonomistów po weryfikacji

Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego
czerwiec 25 pkt, nastawienie neutralne; do końca roku (łącznie z VI) 50 pkt.

Maciej Reluga, ekonomista BZ WBK
czerwiec 25 pkt, nastawienie łagodne; do końca roku 50 pkt.

Marek Nienałtowski, ekonomista Palladia Capital Markets
czerwiec 25 pkt, nastawienie łagodne; do końca roku 50 pkt.

Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH
czerwiec 50 pkt, nastawienie neutralne; do końca roku 50 pkt.

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP
czerwiec 25 pkt, nastawienie łagodne; do końca roku 75 pkt.

Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »