Rząd szuka pomysłu na UNFE

Z naszych informacji wynika, że nowa ekipa prowadzi intensywne prace, mające na celu skonsolidowanie urzędów zajmujących się nadzorem ubezpieczeń - połączenie w jednej instytucji kompetencji PUNU i UNFE.

Z naszych informacji wynika, że nowa ekipa prowadzi intensywne prace, mające na celu skonsolidowanie urzędów zajmujących się nadzorem ubezpieczeń - połączenie w jednej instytucji kompetencji PUNU i UNFE.

Potwierdzam, że bardzo poważnie o tym rozmawiamy ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach - powiedział nam jeden z posłów SLD. Nasz informator dodał, że na tym etapie nie są to "jeszcze prace, ale dyskusja na temat koncepcji".

Do Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, który już od pewnego czasu jest przedmiotem krytyki, przede wszystkim ze strony otwartych funduszy emerytalnych, także docierają takie informacje. Nie komentujemy ich - powiedział nam Sebastian Bojemski, rzecznik UNFE. Jednak nieoficjalnie w UNFE przyznają, że Urząd nie cieszy się sympatią obecnych władz, przede wszystkim - jak twierdzą - z przyczyn politycznych. Wielu członków jego władz kojarzonych jest bowiem z ZChN wchodzącego w skład rządzącego w poprzedniej kadencji AWS. Ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Urząd, sprzeciwia się konsolidacji na rynku drugiego filara obawiając się monopolizacji rynku. Tymczasem adwersarze UNFE, w tym niezależni specjaliści (również twórcy reformy) ripostują, że po pierwsze na rynku jest miejsce na 10 do 12 OFE, po drugie na straży praktyk antymonopolowych stoi odpowiedni urząd a nie UNFE. Jednak jak nam powiedział poseł SLD, wszelkie rozwiązania dotyczące konsolidacji instytucji nadzoru muszą być bardzo precyzyjne. Nie możemy wylać dziecka z kąpielą - powiedział nasz informator.

Reklama



KOMENTUJE DLA PG SŁAWOMIR WALERYŚ prezes TU Compensa Życie

Tuż po wejściu nowych przepisów podatkowych w życie należy spodziewać się dość nerwowej reakcji klientów, którzy mają już takie polisy. Ponieważ będzie to nowy podatek, nie wszyscy od razu będą wiedzieli jak go wyliczyć, ile będą musieli zapłacić. Wiele osób jest przekonanych, że opodatkowana będzie cała wpłacona składka, a przecież podatek będzie pobierany tylko od przychodów z inwestycji funduszy, dołączonych do polis życiowych.

Uważam, że z czasem jednak wszyscy przyzwyczają się do tego, tak jak do składania PIT-ów. Podobnie początkowo wpłynie to w jakimś stopniu negatywnie na sprzedaż polis życiowych z funduszami inwestycyjnymi, ponieważ jest to przede wszystkim produkt oszczędnościowo - inwestycyjny, każdy potencjalny klient popatrzy przede wszystkim na część inwestycyjną i zobaczy tam głównie podatek. Natomiast z czasem ponownie zaczną one funkcjonować właśnie jako to czym w rzeczywistości są, czyli jako polisy ubezpieczeniowe z funduszem. Tak więc na samym początku możemy mieć do czynienia z pewnym szokiem, a potem powrócimy do normalności.

Dziwi jednak, że prawo nie stawia na równi wszystkich, którzy już dziś myślą o swojej emeryturze. Nie każdy bowiem będzie miał możliwość korzystania z programów PPE. Długoterminowe inwestycje z myślą o ubezpieczeniu emerytalnym (a takimi są indywidualne ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym) są chronione w większości krajów i traktowane lepiej niż krótkoterminowe instrumenty oszczędnościowe.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: rząd | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »