Spokojniejszy początek roku

Rynkowa stopa LIBOR, po której banki udzielają sobie wzajemnie kredytów w strefie euro spadła do 4,2 proc. z prawie 5 proc. jeszcze przed Świętami. Dziś pisze o tym "Rzeczpospolita".

Rynkowa stopa LIBOR, po której banki udzielają sobie wzajemnie kredytów w strefie euro spadła do 4,2 proc. z prawie 5 proc. jeszcze przed Świętami. Dziś pisze o tym "Rzeczpospolita".

Zdaniem autora tekstu - Ignacego Morawskiego - świadczy to o ponownym wzroście zaufania między bankami. Nie bez znaczenia jest też rozpoczęcie nowego roku - nie tylko kalendarzowego, ale również obrachunkowego, co pozwala bankom na nieco bardziej elastyczne podejście do pożyczania środków. Co ciekawe jednak, branża niefinansowa nie może narzekać na utrudnienia w dostępie do kredytów. W listopadzie (r/r) zanotowano aż 14-proc. wzrost kredytów dla przedsiębiorstw w strefie euro, co jest wartością bliską rekordowi. Nie mniej w najbliższym czasie banki europejskie mogą zaostrzyć kryteria przyznawania kredytów dla firm.

Reklama

SYTUACJA NA GPW

Trudno uznać wczorajszą sesję za porywającą, ale przecież najważniejsze, że raz jeszcze udało się uniknąć przełamania wsparcia przez WIG20, że jest jeszcze nadzieja na opanowanie sytuacji. Symptomów poprawy trzeba tym razem szukać poza giełdami, na rynku pieniężnym. Od kilku dni spada stopa WIBOR w Polsce - mimo szacunków rosnącej inflacji i oczekiwanych podwyżek stóp procentowych przez RPP. Wraca płynność na rynku międzybankowym i na świecie i w Polsce zaufanie odradza się z początkiem roku. Choć naturalnie daleko jeszcze do zażegnania kryzysu.

Wracając do GPW - po porannym i krótkotrwałym spadku WIG20 mozolnie wspinał się przez resztę dnia by zakończyć sesję - jako jedyny z indeksów na plusie. Obroty pozostały niskie (1,2 mld PLN), więc nie była to rozstrzygająca sesja. Ale była to sesja dająca nadzieję.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegła bardzo spokojnie - Dow Jones zyskał 0,1 proc., a S&P nie zmienił wartości. Na parkiecie panowały mieszane uczucia. W pierwszej połowie notowań lekko dominował obóz byków dzięki dobrym danym makro z amerykańskiego rynku pracy oraz dotyczących zamówień w sektorze produkcyjnym, natomiast w drugiej inwestorzy realizowali zyski na czym najbardziej ucierpiały spółki technologiczne oraz sieci detaliczne.

Tym samym indeks spółek konsumenckich od swojego szczytu spadł już o 20 proc., co jest uznawane za sygnał recesji, mówienie o niej obecnie jest jednak zdecydowanie przedwczesne. Znacznie większe wahania mieliśmy dziś rano na giełdach azjatyckich, na których parkiety podzieliły się na wyraźne dwa obozy. Rynki wschodzące odreagowały ostanie spadki: Hang Seng wzrósł o 2,0 proc.,Kospi o 0,6 proc., a japoński Nikkei silnie spadł (o 4 proc.).

OBSERWUJ AKCJE

Bioton - spółka pozostaje w okolicach historycznych minimów po ostatnich spadkach z połowy grudnia i waha się nieznacznie wokół poziomu 0,90 PLN. Z tej bazy powinna się wybić w najbliższym czasie, tym bardziej, że ostatnim sesjom towarzyszyły niskie obroty. Dziś możemy zobaczyć większą aktywność, bowiem inwestorzy zareagują na informację o kupnie akcji przez Prokom Investments. Wskaźniki MACD i RSI są neutralne i nie sugerują, w którą stronę mogłoby nastąpić wybicie, warto więc czekać na przełamanie ważnych wsparć lub oporów. Wsparciem jest historyczne minimum na poziomie 0,80 PLN, natomiast oporem linie łączące szczyty trendu spadkowego (obecnie poziom 1,10 PLN).

CEZ - na wczorajszej sesji powrócił powyżej poziomu 190 PLN, co sugeruje, że sygnał sprzedaży z 21 grudnia (przebicie wsparcia trendu wzrostowego przy dużych obrotach) mógł być fałszywy. Mógł być, bowiem kurs powrócił do linii wspomnianego wsparcia trendu wzrostowego (które teraz jest oporem), co z technicznego punktu widzenia jest naturalną reakcją. W takim razie, kluczem do kontynuacji wzrostów będzie utrzymanie powyżej wspomnianych 190 PLN. Jeśli tak będzie, MACD wygeneruje na najbliższych sesjach sygnał kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Bioton - Prokom Investments kupił w drodze subskrypcji prywatnej 88.888.888 akcji o wartości 80 mln PLN.

PGNiG - podwyższyło kapitał zakładowy w norweskiej spółce zależnej PGNiG Nowary do równowartości 222 mln PLN (wcześniej wynosił równowartość 45 mln PLN).

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku sprzedał 16.612 akcji po cenie 258,03 PLN za jedną.

BRE Bank - osoba pełniąca w spółce funkcję kierowniczą sprzedała 850 akcji po cenie 477,71 PLN.

Agora - osoba z kierownictwa sprzedała 454 akcje po cenie 54,80 PLN.

Comp - OFE PZU Złota Jesień kupiło 300.000 akcji spółki co stanowi 6,3 proc. jej kapitału akcyjnego. Przed transakcją nie posiadało żadnych akcji spółki.

Makarony Polskie - zawarły umowę z siecią sklepów Kaufland na Czechach dotyczącą dostaw makaronu w 2008 roku. Jej przewidywana wartość wynosi 2,9 mln PLN.

Konsorcjum Stali - przewodniczący rady nadzorczej kupił 3.000 akcji za łączną kwotę 209 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po neutralnej sesji w USA inwestorzy mogą być tylko zachęceni do trwania w swego rodzaju maraźmie. Na pewno nie ma powodów, żeby przejmować się spadkiem na giełdzie w Japonii, podobnie zresztą jak i odbiciem na pozostałych azjatyckich giełdach.

A czym można się przejmować? Dla naszego parkietu najważniejsza jest udana obrona wsparć dla WIG20. Styl co prawda daleki od doskonałości, ale liczy się efekt. Ten brak stylu nie pozwala myśleć realnie o kontynuacji odbicia, ale sama obrona nie powinna też skłonić podaży do ataku - w końcu jest szansa na uzyskanie lepszej ceny.

Dlatego dziś spodziewamy się stabilnej sesji i ewentualnie wyraźniejszej zmiany nastrojów w końcówce - w zależności od wymowy danych z USA (indeks ISM dla usług, liczba nowych miejsc pracy).

Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: bank | sygnał | inwestorzy | WIG20 | początki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »