Spotkanie premierów państw kandydujących do Unii

Podczas spotkania oceniono propozycje finansowe, które Unia Europejska przedstawiła po Szczycie w Brukseli. Zgodzono się, że negocjacje akcesyjne powinny zakończyć się w grudniu bieżącego roku, tak aby nasze kraje mogły przystąpić do Unii bez opóźnień i wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r.

Podczas spotkania oceniono propozycje finansowe, które Unia Europejska przedstawiła po Szczycie w Brukseli. Zgodzono się, że negocjacje akcesyjne powinny zakończyć się w grudniu bieżącego 
roku, tak aby nasze kraje mogły przystąpić do Unii bez opóźnień i wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r.

Premierzy krajów kandydujących jednoczą siły, aby wspólnym głosem wypowiedzieć się o najważniejszych kwestiach negocjacyjnych. W gronie premierów oceniliśmy dzisiaj propozycje finansowe Unii Europejskiej, które zostały nam przedstawione po Szczycie w Brukseli. Jesteśmy zgodni, że negocjacje powinny zakończyć się w grudniu bieżącego roku, tak aby nasze kraje mogły przystąpić do Unii Europejskiej bez opóźnień i wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku.

Zwróciliśmy uwagę na zasadę solidarności, która powinna być podstawą rozszerzenia. W tym kontekście omówiliśmy znaczenie propozycji Unii dla naszych narodowych budżetów po rozszerzeniu.

Reklama

Zgodziliśmy się, że obciążenia powinny być tak rozłożone, aby nie zagroziły makroekonomicznej stabilności naszych krajów. Dlatego przypomnieliśmy koncepcję stopniowego dochodzenia do składek członkowskich po roku 2004 przez nowych członków lub też zastosowanie innego mechanizmu finansowego o podobnych skutkach dla budżetów nowych państw członkowskich. Uważamy, że jest to uzasadnione w kontekście propozycji Unii co do stopniowego dochodzenia do pełnych dopłat bezpośrednich.

Wyraziliśmy również silne przekonanie, że naszym wspólnym celem jest dążenie do poprawy warunków finansowania rolnictwa po rozszerzeniu, tak aby nasi rolnicy mieli równe warunki konkurowania na unijnym rynku. Efektem dzisiejszego spotkania premierów krajów kandydujących jest wspólne oświadczenie, które wyraża naszą opinię w kwestiach, które poruszyłem.

Uważamy też, że wszystkie 25 państw powinny wykazać się niezbędnym realizmem i elastycznością, od których zależy końcowy sukces tego historycznego przedsięwzięcia. Używam słów "25 państw", co oznacza, że i obecne kraje Unii, i te, które kandydują, powinny w równym zakresie być gotowe do realizmu, ale także do potrzebnej elastyczności.

W spotkaniu wzięli udział: premier Czech Vladimir Śpidla, premier

Estonii Siim Kallas, premier Litwy Algirdas Brazauskas, premier

Łotwy Einars Repse, premier Malty Eduard Fenech Adami, premier

Polski Leszek Miller, premier Słowacji Mikulasz Dzurinda, premier

Słowenii Janez Drnovszek, premier Węgier Peter Medgyessy, a także

główny negocjator Cypru George Vassillou.

Zródło www.kprm.gov.pl.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spotkani | negocjacje | kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »