Trudne trzy kwartały

Banki działające w Polsce bieżącego roku nie zaliczą do udanych. Ich sytuacja jest jednak odbiciem tego, co aktualnie dzieje się na rynku. W tym ujęciu pomimo gorszych od oczekiwań wyników, pozycja banków nie jest wcale taka zła.

Banki działające w Polsce bieżącego roku nie zaliczą do udanych. Ich sytuacja jest jednak odbiciem tego, co aktualnie dzieje się na rynku. W tym ujęciu pomimo gorszych od oczekiwań wyników, pozycja banków nie jest wcale taka zła.

Wyniki banków giełdowych po trzech kwartałach br. mogą rozczarować ich akcjonariuszy. Poza Pekao, Bankiem Zachodnim WBK i ING BŚ wyniki innych dużych banków często znacząco pogorszyły się. Najbardziej w Banku Przemysłowo - Handlowym, BIG Banku Gdańskim i Powszechnym Banku Kredytowym.

Według analityków największy wpływ na takie, a nie inne wyniki banków ma pogarszająca się sytuacja gospodarcza, choć są także i inne czynniki odgrywające tu niepoślednią rolę.

Główną przyczyną nienajlepszych wyników jakie wypracowały w tym roku banki jest trudna sytuacja makroekonomiczna i to ona w największym stopniu wpłynęła na ich wyniki - powiedziała PG Ewa Radkowska z ING BŚ Asset Management.

Reklama

Im gorsza jest sytuacja gospodarcza w kraju tym większy jest spadek akcji kredytowej i przyrost kredytów nieregularnych. Ponadto w przypadku kilku innych banków np. BRE rezerwy muszą być także tworzone na utratę wartości aktywów spółek giełdowych. Kolejny czynnik to efekt fuzji w polskim sektorze bankowym i czyszczenie bilansów przez ich strategicznych inwestorów, co obecnie szczególnie widoczne jest w przypadku PBK i BPH - dodała Ewa Radkowska. Jeśli chodzi o wyniki banku Pekao to są one efektem ściśle kontrolowanych kosztów i wysokiej marży odsetkowej - twierdzą obserwatorzy rynku.

Siła tego banku polega na znaczącej pozycji na rynku detalicznym, jednak nie wiadomo jak długo bank zdoła ją utrzymać - uważa Ewa Radkowska.

Zarówno analitycy, jak i sami bankowcy nie spodziewają się w czwartym kwartale br. znaczącej poprawy swoich wyników. Na poprawę sytuacji w kolejnych miesiącach nie wpłynie także wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych.

Będzie to kolejny, trzeci już można powiedzieć podatek nałożony na banki. Po rezerwach obowiązkowych i obligacjach, które banki musiały kupić od NBP. I to oczywiście może odbić się na ich zyskach - uważa Jacek Kseń, prezes BZ WBK.

Zysk netto Nordea Bank Polska po trzech kwartałach br. przekroczył 2,7 mln zł (w analogicznym okresie ub. r. prawie 5,3 mln zł), natomiast zysk netto LG Petro Banku w tym okresie wyniósł prawie 13,2 mln zł (w ub. r. ponad 25,2 mln zł).

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: sytuacja | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »