Ulgi podatkowe nie dla inwestorów

Resort finansów nie planuje wprowadzenia żadnych zmian w podatkach, które byłyby korzystne dla inwestorów i firm giełdowych. Takie rozwiązania zapowiadano w Agendzie Warsaw City 2010, rządowej strategii rozwoju rynku kapitałowego.

W zaakceptowanej przez Radę Ministrów pod koniec marca Agendzie Warsaw City 2010 zapisano, że resort finansów rozważy wprowadzenie ulgi w podatku od zysków giełdowych w przypadku inwestycji długoterminowych. Chodziłoby o zwolnienie tych dochodów, które byłyby reinwestowane. W projekcie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma ani słowa na temat takiej zmiany.

- To nie jest dobre otwarcie - twierdzi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. - Nie chciałbym dyskwalifikować Agendy, gdyż resort teraz znacznie lepiej niż poprzednio konsultuje się ze środowiskiem. Jednak brak takich zapisów nawiązuje do pierwszej strategii. Chodzi o zarys strategii rynku kapitałowego, w której rząd zobowiązał się, że o dacie i sposobie wprowadzenia podatku giełdowego poinformuje 1,5 roku wcześniej. Tej obietnicy nie dotrzymał.

Reklama

Agenda Warsaw City 2010 zapowiedziała też zmiany w przepisach dotyczących firm. Chodziło o zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na przygotowanie emisji akcji. Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od firm jest już gotowy i takich propozycji nie zawiera.

Czy to oznacza, że Agenda została wprawdzie przyjęta, ale nie jest realizowana? - Ostatnio ministrowie finansów zmieniali się prawie tak często, jak szefowie resortu skarbu, w rezultacie brakuje jednolitej strategii - mówi Maria Dobrowolska, przewodnicząca Izby Domów Maklerskich. - Jednak tak daleko idących wniosków bym nie wyciągała - dodaje.

Sytuacja może się poprawić, gdy powstanie ciało, mające nadzorować realizację Agendy. Jak się dowiedzieliśmy, gotowy jest już projekt zarządzenia premiera, powołujący Radę Rynku Kapitałowego. Jej zadaniem jest monitorowanie realizacji Agendy i informowanie rządu o postępach.

Poza tym - na co zwraca uwagę Igor Chalupec, wiceminister finansów - Agenda nie precyzowała dokładnie, kiedy zostaną wprowadzone te zmiany podatkowe.

Resort finansów nie zdecydował się także na polepszenie doli posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych. Nie mogą oni obniżać dochodu z tych lokat o straty, zanotowane na innych jednostkach czy w poprzednich latach. W nowelizacji ustawy podatkowej nie wprowadzono takiej możliwości.

Inwestorzy, spółki oraz instytucje rynku kapitałowego mają problemy z podatkiem od zysków z akcji od chwili jego wprowadzenia, czyli od początku roku. Kilka miesięcy temu m.in. Izba Domów Maklerskich wysłała do resortu finansów prośbę o zawieszenie tej daniny. Do tej pory nie dostała żadnej odpowiedzi.

Zabrakło poparcia emitentów giełdowych

Igor Chalupec, wiceminister finansów:

Ulga, dotycząca długoterminowych inwestycji, w zamyśle miała zostać wprowadzona, gdy będziemy mieli dekoniunkturę na rynku. Sytuacja jest jednak dobra, więc nawet nie proponowaliśmy jej wprowadzenia w 2005 r. Jeśli zaś chodzi o poszerzenie katalogu kosztów uzyskania przychodów, to dla tego rozwiązania nie było poparcia ze strony emitentów giełdowych.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: city | ulgi podatkowe | ulgi | resort | ulga podatkowa | resort finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »