Umocnienie dolara

Miniony tydzień na międzynarodowym rynku walutowym przyniósł umocnienie dolara w stosunku do większości walut. Kurs EUR/USD z poziomu 1,2150 na początku tygodnia spadł do 1,2050 pod koniec piątkowego handlu na sesji europejskiej.

Miniony tydzień na międzynarodowym rynku walutowym przyniósł umocnienie dolara w stosunku do większości walut. Kurs EUR/USD z poziomu 1,2150 na początku tygodnia spadł do 1,2050 pod koniec piątkowego handlu na sesji europejskiej.

Na notowania dolara największy wpływ w ubiegłym tygodniu miały publikowane dane makroekonomiczne z i spoza Stanów Zjednoczonych. Najpierw na rynek napłynęły dane opisujące stan rynku nieruchomości. Sprzedaż zarówno istniejących jak i nowych domów były lepsze niż oczekiwano, co potwierdza, że sytuacja w sektorze wrażliwym na podwyżki stóp procentowych ma się dobrze. Indeksy zaufania konsumentów opublikowane w tym tygodniu były znacznie lepsze niż zakładał rynek, co potwierdza, że optymizm, jaki płynął z przemówienia szefa FED A. Greenspana, podzielają również amerykańscy konsumenci. Na ostatniej sesji w tygodniu poznaliśmy dane o PKB, a także indeks Chicago PMI. O ile wzrost PKB był poniżej prognoz to Chicago PMI pobiło prognozy analityków o 4,7 pkt. (spodziewano się 60 pkt.).

Reklama

Jakie ogólne wnioski płyną z tych danych? Te, które obrazują przeszłość nie były najlepsze (PKB i zamówienia na dobra trwałego użytku, które również były gorsze niż zakładano) i potwierdzają, że w gospodarce USA mieliśmy coś co Amerykanie określają jako "soft spot", czyli zachwianie wzrostu i chwilowe pogorszenie koniunktury. Jednak informacje określające nastroje na rynku i oczekiwania co do przyszłości wskazują, że spowolnienie to mamy już za sobą.W przyszłym tygodniu poznamy bardzo ważne dane, a mianowicie indeks ISM, który po dużo lepszej od prognoz publikacji wskaźnika Chicago PMI, także może pozytywnie zaskoczyć rynek. Bardzo ważny raport z rynku pracy poznamy pod koniec tygodnia. Amerykanie uważnie śledzą doniesienia o bezrobociu, ponieważ bardzo wpływa to na nastroje wśród konsumentów. Ostatnie dynamiczne wzrosty wartości zatrzymały się na długoterminowej linii trendu wzrostowego kursu EUR/USD. Na razie wydaje się, że wsparcie na poziomie tej linii się utrzyma, a to może w nadchodzącym tygodniu zwiastować wzrosty euro. O sytuacji w dłuższym terminie decydować jednak będą napływające dane makroekonomiczne, które jeśli potwierdzą, że USA wróciły na ścieżkę dynamicznego wzrostu to możemy być świadkami przebicia trendu.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: PKB | Chicago | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »