Usługa czy dostawa towarów?

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

W związku z tą regulacją pojawia się pytanie o zakres przedmiotowy świadczeń, które w rozumieniu ustawy mieszczą się w kategorii "dostawy towarów". Z praktycznego punktu widzenia szczególnie interesująca jest kwestia, czy obniżoną stawkę VAT można stosować do świadczenia przedsiębiorstwa poligraficznego polegającego na dostarczeniu wydawcy na jego zlecenie gotowego produktu w postaci książki.

W tego typu przypadkach przedsiębiorstwo wykorzystując własne materiały dostarcza wydawcy książkę wykonaną wedle pomysłu (wzoru) powierzonego przez wydawcę, obejmującego w szczególności formę graficzną i treść. Czy tego typu świadczenie może być uznane za dostawę książki?

Reklama

Biorąc pod uwagę potoczne rozumienie sformułowania dostawa książek wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie winna być twierdząca. Jednakże w świetle ugruntowanego stanowiska organów podatkowych we wskazanej sytuacji nie mamy do czynienia z dostawą towaru, rozumianą na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ustawy).

W jednym z najbardziej reprezentacyjnych postanowień dotyczących interpretacji prawa podatkowego Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni (postanowienie z dnia 30.11.2005 r., sygn. XII-2/443-237/TZ(1)-226/05/AB) podniósł, iż aby dana czynność mogła być uznana za dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, musi spełniać trzy następujące warunki:
1) przedmiotem dostawy mają być towary,
2) dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel,
3) dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.

W ocenie US opisane wyżej świadczenie nie spełnia warunku określonego w punkcie drugim, a to z uwagi na fakt, że nie dochodzi tu przecież do przeniesienia prawa autorskiego, którego przedmiotem jest utwór literacki czy też naukowy.

W związku z treścią art. 8 ust. 1 ustawy zapatrywanie takie oznacza, iż świadczenie drukarni należy kwalifikować jako świadczenie usług. W myśl wskazanego przepisu świadczeniem usług jest bowiem każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

W związku z tym usługi drukowania książek świadczone na rzecz wydawców, niezależnie od tego, czy drukowane są na materiale powierzonym czy własnym, podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu podstawowej stawki VAT - 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy).

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: dostawa | dostawy | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »