VAT zyskał dzięki Unii

Ustawa o podatku od towarów i usług obchodzi właśnie pięciolecie. Jej stworzenie było konsekwencją wejścia Polski do Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania tych regulacji do prawa UE.

Ustawa o VAT, pisana na ostatnią chwilę, sprawiła wiele kłopotów. Kilkakrotnie była przedmiotem oceny ze strony Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zdaniem ekspertów dobrze, że mamy nową ustawę o VAT, choć nadal sprawia ona kłopoty podatnikom.

Jedną z nowości w przepisach o VAT, która jest skutkiem ostatnich zmian, jest eliminacja zwolnienia przedmiotowego w przypadku aportów wnoszonych do spółek cywilnych i spółek prawa handlowego. Jak wskazuje Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner MDDP, stosowane w okresie do 30 listopada 2008 r. zwolnienie aportów było powszechnie krytykowane ze względu na jego niezgodność z przepisami Dyrektywy 2006/112. Nowe przepisy nie przewidują już takiego zwolnienia. Wniesienie aportem towarów stanowi opodatkowaną dostawę towarów, zaś wniesienie aportem praw stanowi, co do zasady, opodatkowane świadczenie usług.

Reklama

- Należy przyjąć, że aport, którego przedmiotem są towary, jest odpłatną dostawą towarów. Wydaje się nie ulegać wątpliwości, że pojęcie odpłatności należy analizować jedynie na gruncie polskich i wspólnotowych przepisów o VAT, a także orzecznictwa ETS i sądów administracyjnych, z pominięciem regulacji prawa handlowego - tłumaczy Tomasz Michalik.

W odniesieniu do transakcji polegających na wymianie świadczeń (wartości) niepieniężnych ukształtował się na podstawie orzeczeń ETS pogląd, zgodnie z którym, aby świadczenia takie mogły zostać uznane jako dokonane odpłatnie, muszą zostać spełnione następujące warunki: - bezpośredni i ścisły związek między dokonywanymi wymiennie czynnościami,

- możliwość określenia wartości świadczeń w pieniądzu.

Ewa Matyszewska, "Gazeta Prawna"

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »