Wzrost w Azji coraz wolniejszy

Choć dane z Chin zostały przyjęte przez rynki relatywnie łagodnie, powodów do euforii również nie ma. Chińskie władze mogą oczywiście zdecydować się na ekspansję, ale wiedzą, iż będzie to prawdopodobnie kosztem załamania w przyszłości. Agencja Moody's dodatkowo przypomniała, jak bardzo od globalnej koniunktury uzależniona jest obecnie Europa.

Choć dane z Chin zostały przyjęte przez rynki relatywnie łagodnie, powodów do euforii również nie ma. Chińskie władze mogą oczywiście zdecydować się na ekspansję, ale wiedzą, iż będzie to prawdopodobnie kosztem załamania w przyszłości. Agencja Moody's dodatkowo przypomniała, jak bardzo od globalnej koniunktury uzależniona jest obecnie Europa.

Słabe dane z Chin przyjęte z ulgą, dane z Singapuru ostrzeżeniem

W drugim kwartale wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł 7,6 proc. R/R i był nieco niższy niż oczekiwał rynek (7,7 proc.). Dane zostały jednak przyjęte z ulgą, gdyż dominowała obawa, iż odczyt może być jeszcze gorszy, szczególnie po tym, jak Bank Chin obniżył w ubiegłym tygodniu (nieoczekiwanie) stopy procentowe. Dane o produkcji (9,5 proc.) i sprzedaży detalicznej (13,7 proc.) również były bliskie oczekiwaniom. Niespodziewanie natomiast PKB skurczył się w Singapurze. W drugim kwartale PKB obniżył się o 1,1 proc. względem kwartału pierwszego (w ujęciu anualizowanym, metodologia stosowana m.in. w USA i Japonii), zaś w ujęciu R/R wyniósł 1,9 proc.

Reklama

Choć rynek pozytywnie przyjął brak wyraźnego negatywnego zaskoczenia z Chin, spowolnienie w Azji jest ewidentne. Kolejne odczyty mogą zatem ponownie ciążyć rynkom, o ile nie zobaczymy bardziej agresywnego rozluźniania polityki, szczególnie w Chinach. Naszym zdaniem rozluźnienie polityki gospodarczej w tym kraju z bardzo dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do załamania na rynku nieruchomości w późniejszym okresie. Nawet bowiem obecnie udział inwestycji w nieruchomości w PKB cały czas rośnie (13,4 proc. w czerwcu!), podczas gdy popyt powoli maleje. Polityką niższych stóp i ekspansją fiskalną można popyt chwilowo podnieść, ale późniejsze dostosowanie byłoby jeszcze bardziej gwałtowne. Natomiast rynki liczą na pozytywne aspekty rozluźnienia teraz, zaś załamaniem będą martwić się później.

Moody's tnie rating Włoch

Agencja Moody's nieco nieoczekiwanie obniżyła rating Włoch i to od razu o dwa poziomy: z A3 do Baa2, czyli już tylko dwa poziomy powyżej ratingu śmieciowego. Co więcej, nadal utrzymana jest perspektywa negatywna, a agencja utrzymuje, iż dalsze obniżki są możliwe. Powody decyzji agencji to dalsze pogarszanie się perspektywy makroekonomicznej w połączeniu z trudnymi warunkami rynkowymi - rentowność 10-latek oscyluje ostatnio w okolicach 6 proc., a Moody's uważa, iż nie można wykluczyć nagłego odcięcia Włoch od rynkowego finansowania, co naturalnie (przy skali potrzeb pożyczkowych włoskiego budżetu) byłoby dla Europy katastrofą.

Reakcja rynku na decyzję Moody's była umiarkowana, po części dlatego, że euro już wcześniej wyraźnie traciło. Rynek może zareagować bardziej wyraźnie, gdyby doszło do obniżki ratingu Francji, co naszym zdaniem jest cały czas możliwe. Nadzieją Europy są... Chiny, a w zasadzie podtrzymanie tam wzrostu gospodarczego w okolicach 8 proc., co dałoby strefie euro szansę na ożywienie poprzez eksport.

Dane z USA dobre na pozór

Liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych w pierwszym tygodniu lipca wyniosła 350 tys. i była aż o 20 tys. niższa niż oczekiwał rynek oraz o 26 tys. niższa niż w poprzednim tygodniu. Jednak Departament Pracy podał jednocześnie, iż dane mogą być zniekształcone przez fakt, iż producenci samochodów zdecydowali się utrzymać produkcję w pierwszym tygodniu miesiąca, który zwykle wykorzystywany jest na przerwy techniczne. Tym samym na moment obecny należy założyć, iż w przyszłym tygodniu liczba nowych bezrobotnych powróci w okolice 370 tys.

Dziś wyniki amerykańskich banków

Dziś przed sesją w USA poznamy wyniki Wells Fargo oraz JP Morgan i będą to pierwsze banki z Wall Street, które podzielą się z inwestorami wynikami za drugi kwartał. W momencie gdy dane z Chin są już za nami, wyniki powinny przyciągnąć więcej uwagi rynku. Może to jednak nie być tak miłą odskocznią jak w poprzednich kwartałach, gdy wyniki głównie zaskakiwały pozytywnie.

Na wykresach:

EURUSD, m30 - choć dane z Chin zostały przyjęte z ulgą, na rynku walutowym euforii nie widać - kurs pary EURUSD znajduje się w formacji flagi, która z natury jest formacją korekcyjną, będącą częścią większego trendu. Dodatkowo byki ograniczane są przez lokalne minimum 1,2213. W tym przypadku wyjście dołem z flagi i odłożenie masztu oznaczałoby teoretycznie spadek do 1,2139; przypomnijmy, iż na interwale dziennym cały czas realizuje się formacja RGR z teoretycznym zasięgiem 1,2070.

Oil (Brent), D1 - wydaje się, iż na rynku ropy byki mogą dostać drugą szansę; dzieje się tak dlatego, iż kupujący nie pozwalają na spadek poniżej poziomu 97,50 USD, który jest także 23,6 proc. zniesieniem wcześniejszych spadków; z kolei kupujący ograniczani są oporem 102,46 USD, który może być linią szyi formacji odwróconej RGR; gdyby bykom udało się ten poziom pokonać, korekta wzrostowa na rynku ropy może się przedłużyć, szczególnie gdyby odreagowanie zarysowało się także na EURUSD i rynkach akcji.

AUDUSD, H4 - dane z Chin, a raczej ich interpretacja, pomogły powstrzymać wyprzedaż dolara australijskiego; warto zwrócić uwagę, iż podobnie jak w przypadku kontraktów na indeks S&P500 para ta opuściła już kanał wzrostowy, w ramach którego na obydwu rynkach obserwowaliśmy korektę od początku czerwca; tym samym, pomimo odreagowania dziś w trakcie sesji azjatyckiej, kierunek na tym rynku jest spadkowy i zmienić to może tylko powrót do wewnątrz kanału wzrostowego; kluczowa strefa wsparcia (jak i pierwszy cel sprzedających) to 0,9965-1,0000.

Przemysław Kwiecień

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | waluty | agencja Moody's
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »