Złoty mocniejszy po danych o inflacji

W przeciwieństwie do figur z Chin czy Wielkiej Brytanii, inflacja w Polsce zaskoczyła silnym wzrostem. To zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych już w marcu.

W przeciwieństwie do figur z Chin czy Wielkiej Brytanii, inflacja w Polsce zaskoczyła silnym wzrostem. To zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych już w marcu.

Złoty zareagował umocnieniem, jednak na ile będzie to trwały ruch zależeć będzie od otoczenia globalnego. To w tym tygodniu zaś może zależeć od ostatnich wskaźników inflacji - z USA.

Inflacja 3,8%,

RPP ma problem

Inflacja w styczniu w Polsce wyniosła 3,8% R/R - znacznie powyżej oczekiwań rynku i naszej prognozy na poziomie 3,4%. Ceny wzrastały w większości kategorii, wyraźne wzrosty cen nastąpiły jeśli chodzi o żywność i paliwa, mimo optymistycznych danych Ministerstwa Rolnictwa (żywność) i danych ze stacji paliw, które skłoniły nas do obniżenia prognozy z pierwotnych 3,5-3,6% właśnie do 3,4%. Oczywiście wzrost inflacji z 3,1% do 3,8% to w dużej mierze efekt podwyżki podatku VAT, jednak możliwość przerzucenia dużej części tej podwyżki tak szybko na klienta może być dla RPP sygnałem alarmowym. Stąd założenie, iż Rada podwyższy stopy na początku marca wydaje się logiczne.

Reklama

RPP dostanie jeszcze kilka publikacji danych, w tym dane z rynku pracy, które wobec silnego przyspieszenia inflacji nabierają znaczenia. Silny rynek pracy sprzyja bowiem wzrostowi oczekiwań inflacyjnych i tym samym inflacja, która pierwotnie miała być przejściowa może pozostać wysoka znacznie dłużej. Dziś ciekawe będą szczególnie dane o wynagrodzeniach. Ze względu na efekt bazy roku dynamika wynagrodzeń może być bliska 7% w skali roku, co odebrane zostałoby jako kolejny argument za podwyżką, gdyż konsensus nieznacznie przekracza jedynie 5%. Zatrudnienie powinno wzrosnąć w granicach 2% R/R.

Dane o inflacji komplikują nieco krótkoterminową sytuację na rynku złotego. Umocnienie na bazie czynników lokalnych kontrastuje z negatywnym wpływem rynków globalnych, które może być kontynuowane jeśli dolar nadal będzie zyskiwał na wartości. To zaś w dużym stopniu zależy od pozostałych w tym tygodniu do publikacji danych o inflacji - z USA.

EURUSD - kolejne ważne dane z USA

Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w USA mogły nieco rozczarować. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% m/m zarówno ogółem, jak i bez samochodów - w obydwu przypadkach nieco poniżej oczekiwań rynku (0,5% m/m). W efekcie rynkowe stopy procentowe nieco spadły, powodując umiarkowane osłabienie dolara.

Kolejne ważne dane z USA zostaną opublikowane dziś i jutro. Kluczowe publikacje poznamy w czwartek - CPI i tygodniowy raport o nowych bezrobotnych. Dzisiejsze publikacje jednak również będą istotne - mowa o wskaźniku cen producenta, danych z rynku budownictwa mieszkaniowego oraz produkcji przemysłowej. W ostatnim czasie rynkowe stopy procentowe w USA znacząco wzrosły, co było główną przyczyną umocnienia dolara wobec euro i jena (dla porównania stopy dla tych walut w lutym niemal się nie zmieniły). Jeśli zatem dane nie będą wspierać tej tendencji, dolar może dostać chwilowej zadyszki, przynajmniej do momentu, w którym rynek przypomni sobie o kryzysie w strefie euro. Na dziś jednak dolarowi potrzebne są dobre dane o produkcji oraz wyraźny wzrost cen producenta.

W kalendarzu - dane z USA, protokół Fed, zapasy paliw, rynek pracy w Polsce i Wielkiej Brytanii

Dane z USA z rynku budownictwa mieszkaniowego (konsensus dla nowych domów to 540 tys., dla pozwoleń 560 tys.) i PPI (konsensus +0,8% m/m, +0,2% dla bazowego PPI) opublikowane będą o 14.30. Dane o produkcji poznamy o godzinie 15.15 (konsensus +0,5% m/m). Rynki będą także czekać na publikację protokołu Fed (godz. 20.00).

W Wielkiej Brytanii poznamy miesięczne dane o zasiłkach dla bezrobotnych (10.30, konsensus to spadek liczby bezrobotnych o 3 tys.) oraz kwartalny raport o inflacji Banku Anglii (11.30), a zatem kolejne figury kształtujące oczekiwania na poczynania Banku Anglii wobec wysokiej inflacji. Wspomniane w biuletynie dane z polskiego rynku pracy opublikowane będą o godz. 14.00. O 16.30 czeka nas jeszcze publikacja danych o zapasach paliw w USA.

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

www.xtb.pl

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »