Złoty osłabił się

Ostatnie dni upłynęły na krajowym rynku walutowym w dość nerwowej atmosferze. Wahania notowań EUR/PLN i USD/PLN były szczególnie duże pod koniec tygodnia, kiedy to na rynku była stosunkowo niewielka płynność.

Ostatnie dni upłynęły na krajowym rynku walutowym w dość nerwowej atmosferze. Wahania notowań EUR/PLN i USD/PLN były szczególnie duże pod koniec tygodnia, kiedy to na rynku była stosunkowo niewielka płynność.

Generalnie złoty stracił na wartości, a odchylenie od dawnego parytetu wzrosło nawet do 4,4%. EUR/PLN zwyżkował powyżej poziomu 4,80, a USD/PLN zanotował tygodniowe maksimum na 4,0650.

Przyczyną osłabienia złotego, były przede wszystkim obawy związane z głosowaniem w sprawie samorozwiązania sejmu. Jednocześnie jest wiele pogłosek mówiących o tym, że z rynków wschodzących wycofywał się duży fundusz hedgingowy, co również przyczyniło się do osłabienia złotego. Tak jak się można było tego spodziewać do samorozwiązania sejmu nie doszło, co naszym zdaniem stwarza podstawę do pewnego odreagowania strat przez PLN w przyszłym tygodniu. Kluczowe dla wartości złotego będą jednak kwestie związane z powołaniem nowego rządu, na którego czele ma stanąć Marek Belka. Zdobywanie parlamentarnego poparcia dla tego rządu przychodzi z dużym trudem. Jeżeli jednak parlament zdecyduje się na poparcie M. Belki, to złoty powinien zyskać na wartości. Obecnie poziomem wsparcia na odchyleniu do dawnego parytetu pozostaje 3,2%.

Reklama

Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami Rada pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. Jednocześnie podjęła ona decyzje o zmianie nastawienia w polityce monetarnej z neutralnego na restrykcyjne. Oznacza to, że Rada nosi się z zamiarem podwyżki stóp w kolejnych miesiącach. Naszym zdaniem nastąpi to w lipcu lub sierpniu. Zmiana nastawienia w politycy monetarnej jest naturalną konsekwencją dobrych informacji gospodarczych jakie już od dłuższego czasu napływają na rynek. Rzecz jasna silny wzrost gospodarczy w połączeniu z ciągle słabym złotym przyczyni się do wzmocnienia presji inflacyjnej. Dlatego też Rada sygnalizuje gotowość do podnoszenia kosztu pieniądza.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: złoty | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »