Zloty pod wpływem forinta

Wtorkowe notowania rozpoczęły się od silnego osłabienia złotego względem głównych walut. Kurs EUR/PLN wzrósł z 3,94 w poniedziałek po południu do 3,9630 we wtorek przed południem. Kurs USD/PLN wzrósł w tym czasie z 3,1050 do 3,13.

Wtorkowe notowania rozpoczęły się od silnego osłabienia złotego względem głównych walut. Kurs EUR/PLN wzrósł z 3,94 w poniedziałek po południu do 3,9630 we wtorek przed południem. Kurs USD/PLN wzrósł w tym czasie z 3,1050 do 3,13.

Osłabienie polskiej waluty było następstwem demonstracji i zamieszek w Budapeszcie po tym jak opublikowano materiał z odbywającego się za zamkniętymi drzwiami wystąpienia lewicowego premiera. Ferenca Gyurcsany przyznaje w nim otwarcie, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy rząd kłamał i w tym czasie nie miał żadnych osiągnięć (poza utrzymaniem władzy). Rozruchy w Budapeszcie i żądania ustąpienia premiera spowodowały spadki na węgierskim rynku finansowym. Kurs EUR/HUF wzrastał dziś nawet z 271 do 274,5. W ślad za forintem podążyły inne waluty regionu.

Reklama

Po południu sytuacja na polskim rynku finansowym uległa uspokojeniu i złoty odzyskał cześć strat zwłaszcza wobec dolara. Waluta amerykańska uległa przecenie po publikacji niższych od oczekiwań danych o inflacji cenach producentów. Inflacja PPI wzrosła w sierpniu w USA o 0,1 proc. w relacji miesięcznej (prognoza +0,3%), po wzroście również o 0,1 proc. w lipcu. Inflacja bazowa (PPI core) natomiast niespodziewanie spadła o 0,4 proc. (prognoza +0,2%), po również niespodziewanym spadku w lipcu o 0,3 proc. Kurs EUR/USD w reakcji na te dane wzrósł z 1,2660 do 1,2715. Dzisiejsze informacje makroekonomiczne z USA zmniejszają prawdopobieństwo podniesienia jutro stóp procentowych przez Fed.

Przecena dolara oraz mniejsze obawy o wzrost kosztu pieniądza w największej gospodarce świata spowodowały umocnienie złotego, kurs EUR/PLN spadł do 3,95 o godz. 17.00. dolar był w tym czasie notowany na poziomie 3.11.

Wrażenia na rynku nie zrobiły dane z Polski, produkcja przemysłowa jak i wskaźnik PPI były niższe od prognoz. W sierpniu produkcja wzrosła o 12,5% (szacowano 14,7%), a produkcja w ujęciu producentów o 3,4%.

Środa 20.09

 14:30 Kanada - indeks wyprzedzający koniunkturę w sierpniu, prognoza: 0.2%; poprzednio: 0.2%

16:30 Stany Zjednoczone - dynamika zapasów ropy crude na dzień 15 września

20:15 Stany Zjednoczone - decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, prognoza: 5.25%, poprzednio: 5.25%*

 Marek Węgrzanowski

X-Trade Brokers Dom Maklerski SA

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: dolar | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »